Důvěra ve světovou ekonomiky sílí. Je to oprávněné?

Indikátor očekávaného vývoje globálního hospodářství dosáhl už druhé čtvrtletí po sobě růstu – většina dotázaných expertů se domnívá, že v dalších šesti měsících nastane oživení. Někteří odborníci ale varují, že po vyčerpání stimulačních balíčků může ke konci tohoto roku nastat další útlum.

Pravidelný průzkum vnímání světové ekonomiky, za kterým stojí Ifo Institute a Mezinárodní obchodní komora (ICC), tentokrát přinesl povzbudivé výsledky – většina z více než tisícovky expertů pocházejících z 92 zemí světa vidí vývoj ekonomiky v dalších šesti měsících pozitivně. Jejich očekávání rostou už druhý kvartál v řadě. Poprvé od podzimu roku 2007 se zlepšila nejen očekávání, ale také současné vnímání ekonomické situace, které nicméně i tak stále zůstává velmi nízko.

Největší optimisty najdeme mezi odborníky ze Severní Ameriky a Asie, celkem pozitivně naladěni jsou i v západní Evropě, Rusku nebo Latinské Americe. Naopak chmurná očekávání přetrvávají ve střední a východní Evropě.

Předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek k výsledkům průzkumu říká: „Přestože zprávy o očekávaném vývoji světového hospodářského klimatu vyznívají stále pozitivněji, současná ekonomická situace je hodnocena ve všech hlavních regionech světa jako naprosto nepříznivá,“ říká Drábek a dodává: „V eurozóně, střední a východní Evropě a Rusku je současná ekonomická situace hodnocena ještě o něco hůře než při posledním průzkumu. Je tedy, doufejme, otázkou historicky krátkého času, kdy se pozitivní očekávání vývoje klimatu světového hospodářství přemění ve skutečnost.“

Němci vpřed

Pro Česko, které je někdy s nadsázkou označováno za další německý spolkový stát, je však klíčový vývoj právě u našich západních sousedů. Jak ukázal v úterý zveřejněný průzkum Mannheimského ekonomického institutu, očekávání německých investorů se zlepšila na nejvyšší úroveň od dubna roku 2006 (přitom analytici v průměru předpokládali pouze zhruba třetinový růst tohoto indexu ve srovnání se zveřejněnými výsledky).

„To je velmi dobrý signál pro ekonomiku,“ řekl Volker Treier, hlavní ekonom Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). „Znamená to, že ekonomické oživení začalo dříve, než se čekalo.“ Volker ve svém komentáři naráží také na to, že německá ekonomika začala po čtyřech kvartálech, kdy padala, opět ve druhém čtvrtletí mírně růst (o 0,3 %).

Někteří odborníci ale varují, že hospodářské oživení nemusí mít dlouhého trvání – může mu totiž dojít dech po vyčerpání velkorysých fiskálních balíčků. „Myslím si, že to oživení pomaličku přichází do eurozóny, ale bude ještě velice bolestivé,“ řekl minulý týden hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš, který předpokládá, že se v dalších měsících bude evropský průmysl zvedat. Skutečná zkouška ho ale podle Bureše čeká na konci roku, kdy „odezní stimulační balíky“ a teprve tehdy bude čas na hodnocení jednotlivých zemí (Bureš favorizuje spíš ty menší).