Delors požaduje stanovení evropské minimální mzdy

Bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors podpořil společnou minimální mzdu EU a vyzval organizaci UNICE, která sdružuje představitele evropského průmyslu a zaměstnavatelů, aby se znovu zapojila do dialogu o evropském sociálním modelu.

Strana evropských socialistů (PES) zahájila včera iniciativu na vytvoření nové sociální Evropy. Cílem je zajistit pracovní místa a tradiční úroveň sociální ochrany v Evropě. Prosazováním tohoto cíle může podle socialistů Evropa lépe čelit tlaku globalizace. Hlavními obhájci této iniciativy jsou předseda strany Poul Nyrup Rasmussen a Jacques Delors.

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila ve středu 28. června, Delors prohlásil, že sociální dialog na evropské úrovni, který je jeho nápadem, byl ve špatném stavu, a varoval UNICE před současným „laskavým přehlížením“ procesu:

„Evropské instituce musí podporovat zaměstnavatele, aby se vrátili k jednacímu stolu. Je nutné hovořit o konkrétních otázkách jako jsou společná minimální mzda a posílení evropských pracovních rad. Společná minimální mzda, stanovená proporčně v jednotlivých členských státech s ohledem na jejich úroveň rozvoje, by měla být debatována v kontextu sociálního dialogu,“ uvedl Delors.

Bývalý předseda Evropské komise odmítl názor, že proklamovaná liberální stanoviska současného předsedy Komise Barrosa by mohly být v rozporu s návrhem PES na podporu nové sociální Evropy. „Jsou to evropské vlády, které rozhodují o politikách,“ řekl a apeloval na evropské představitele, aby častěji přemýšleli evropsky. Dodal, že by měli „hledět dále, než pouze na špičku svého nosu“.

Předseda PES Poul Nyrup Rasmussen vysvětlil, že EU by „neměla být o soutěži mezi státy, ale o budování sociálních mostů. Členské státy čelí různým volbám, tyto volby by ale neměly činit na úkor ostatních“.

Konečná zpráva PES o nové sociální Evropě bude představena na kongresu socialistů v prosinci.