Dávejte pozor, kdo vám buduje 5G sítě, apeluje Komise na členské státy

© EPA-EFE/ANDY RAIN

Evropská komise (EK) dnes vyzvala členské země Evropské unie, aby urychleně přijaly opatření k diverzifikaci dodavatelů zařízení pro telekomunikační sítě páté generace (5G).

Výzva přichází v době tlaku ze strany Spojených států, aby se EU připojila k Británii a vyloučila z budování sítí 5G čínského dodavatele telekomunikačních zařízení Huawei. Informovala o tom agentura Reuters.

EU se už dříve dohodla na strategii k omezení kybernetických hrozeb pro sítě nové generace, která zahrnuje snížení závislosti zemí a telekomunikačních operátorů na jediném dodavateli. „Je nutně zapotřebí zapracovat na tom, aby se zmírnilo nebezpečí závislosti na rizikových dodavatelích,“ uvedla Komise v dnešní zprávě o pokroku při realizaci strategie.

Pří budování 5G sítí nepodceňujte bezpečnostní rizika, varuje Komise členské státy

Země EU by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních sítí 5G. Uvedla to Evropská komise v dnes vydaném doporučení, které nechává rozhodnutí ohledně rizikových firem na členských státech, zároveň však vyzývá k jednotnému postupu.

Bezpečnost především

„Včasné zavedení sítí 5G je pro všechny členské státy strategicky důležité, protože může otevřít nové příležitosti pro podniky, přeměnit kritická odvětví a přinést četné výhody evropským občanům. Naší společnou prioritou a odpovědností je zajistit, aby tyto sítě byly bezpečné. Ze zprávy vyplývá, že jsme udělali značný pokrok, ale i tak máme ještě hodně práce před sebou,“ upozornila místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.

Spojené státy už delší dobu obviňují čínskou společnost Huawei z krádeže technologií a ze špionáže pro vládu v Pekingu, což firma popírá. Washington ji vyloučil z budování sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Britská vláda tento měsíc zakázala využívat technologie Huawei při výstavbě sítí 5G od příštího roku. Už použité komponenty čínského podniku musejí být do roku 2027 odstraněny.

Čínský velvyslanec na Slovensku: Hledáme nejlepší způsob, jak využit polohu vaší země

Velvyslanec Čínské lidové republiky na Slovensku Lin Lin v rozhovoru pro portál EURACTIV.sk hovoří o plánech společnosti Huawei v Evropě, o malé propagaci Slovenska v Číně i o událostech v Hongkongu.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Mezi jeho konkurenty patří evropské společnost Nokia a Ericsson.

Čínské firmy jsou v ČR ve hře

Česká republika chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečností riziko.

Pavel Telička: Kyberútoky mohou ohrozit tisíce životů. Přenechat 5G síť firmě Huawei je obrovsky nezodpovědné

S místopředsedou Evropského parlamentu Pavlem Teličkou (ALDE) redakce mluvila mimo jiné o tom, jak bude vypadat kampaň před evropskými volbami nebo proč by politici neměli zpochybňovat varování NÚKIB. S čím půjde hnutí Hlas do voleb? A proč mu nevadí více antievropských poslanců?

Začátkem května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové 5G sítě, které „chrání před neautorizovaným přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.