Členské země chtějí zákaz mentolových cigaret, řada europoslanců je proti

Irský ministr zdravotnictví James Reilly; zdroj: Rada EU

Ministři členských zemí se na konci týdne shodli na kompromisu k tabákové směrnici. Před odpor České republiky a několika dalších zemí souhlasí členské státy se zákazem ochucených cigaret a zvětšením zdravotních varování. O návrhu směrnice hlasovalo i několik výborů Evropského parlamentu. Ukázalo se, že návrh Komise by někteří europoslanci rádi oslabili.

V Evropské unii by se měly cigarety a tabák k ručnímu balení prodávat v obalech s velkými zdravotními varováními doplněnými o varovné obrázky. A k dostání by v budoucnu neměly být tabákové výrobky s příchutí, jako je třeba mentol, vanilka nebo ovoce.

Tak vypadají hlavní body kompromisního postoje k revizi tabákové směrnice, na kterém se ministři zdravotnictví členských zemí shodli v pátek (21. června) a který bude základem pro vyjednávání nastupujícího litevského předsednictví s Evropským parlamentem.

Ministři se dále shodli například na minimálních rozměrech krabičky, které by měly zabránit tomu, aby se cigarety prodávaly v obalech, které by mohly být atraktivní pro děti a mladistvé. Zastánci tohoto opatření často upozorňují například na barevné krabičky, které svými rozměry připomínají obal rtěnky, a mohou prý tedy být atraktivní pro mladé dívky.

Česká republika spolu s několika dalšími státy dohodu členských zemí nepodpořila. Obává se prý negativních ekonomických dopadů navržené legislativy. Česko přitom na zasedání Rady zastupovala náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková, a ne zástupce ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Leoš Heger měl v minulosti k české vládní pozici řadu připomínek (EurActiv 20.6.2013).

Oslabený návrh

Kompromisní návrh členských zemí každopádně oslabuje původní představy Evropské komise, která novou směrnici představila na konci minulého roku (podrobné informace zde).

Jednání zástupců členských zemí předsedal irský ministr zdravotnictví James Reilly, jehož země se tento měsíc s předsednictvím v Radě EU loučí. Předsednictví oproti návrhu Komise nepožadovalo zákaz slim cigaret (tedy cigaret s průměrem menším než 0,75 mm). Proti jejich zákazu se postavily i členské státy.

Irsko také přineslo kompromisní návrh týkající se velikosti zdravotních varování. Zatímco podle Komise by měla pokrývat 75 % plochy přední a zadní strany krabičky, Irsko počítalo se 70 %. Členské země se nakonec dohodly na čísle 65 %.

Výbory zákaz mentolu nechtějí

Podstatně víc dostal návrh Komise zabrat od pěti výborů Evropského parlamentu, které svá nezávazná stanoviska ke směrnici přijaly také v průběhu minulého týdne (šlo o výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, výbor pro mezinárodní obchod, výbor pro zemědělství a rozvoj venkova, výbor pro právní záležitosti a výbor pro průmysl, výzkum a energetiku – pozn. red.).

Čtyři z nich navrhují, aby se velikost kombinovaných zdravotních varování omezila na 50 % plochy krabičky.

Toto číslo se objevilo také mezi pozměňovacími návrhy ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), který za projednávání směrnice v Parlamentu odpovídá. Ten bude o svém postoji ke směrnici teprve hlasovat. Jeho zpravodajka, britská europoslankyně Linda McAvanová (S&D) přitom navrhuje ještě přísnější opatření než Komise. Zavedena by podle ní měla být jednotná balení, takže na krabičkách by nebyla žádná loga ani grafiky (EurActiv 11.4.2013).

Ve všech pěti zmíněných výborech se pak europoslanci shodli také na tom, že z návrhu směrnice by měl být vypuštěn zákaz slim cigaret a že zákaz by se neměl týkat ani mentolové příchuti.  To si ostatně myslí i někteří členové výboru ENVI. Zastánci tohoto názoru tvrdí, že mentol je tradiční příchutí cigaret, která je v některých zemích velmi oblíbená, a to hlavně mezi staršími kuřáky. Komise ve svém návrhu naopak míří především na snížení atraktivity tabáku pro děti a mladistvé.

Europoslanci navíc požadují, aby směrnice nepřenášela na Komisi některé pravomoci v oblasti regulace tabákových výrobků, které se týkají maximálního obsahu škodlivých emisí v cigaretách a vzhledu balení. Na příliš velký počet přenesených pravomocí si v souvislosti se směrnicí stěžovaly i některé členské státy a jejich národní parlamenty (EurActiv 8.3.2013).

Co naopak parlamentními výbory neprošlo, byly návrhy některých europoslanců na zavedení jednotného balení a zákazu vystavování tabákových výrobků v místě prodeje. Ty však původní návrh Komise ani neobsahuje (EurActiv 14.6.2013).

Otázkou nyní bude, jak si s návrhem směrnice poradí ENVI, který má o této problematice hlasovat 10. nebo 11. července. Výbor se přitom musí vypořádávat s výjimečně vysokým počtem pozměňovacích návrhů, kterých se sešlo téměř 1.400. Plenární zasedání Parlamentu by pak mělo o tabákové směrnici hlasovat po prázdninách.