Cena za propagaci ekoznačky EU míří do Portugalska

Evropská komise vyhlásila vítěze ceny „2010 EU Ecolabel Communication Awards“ za propagaci ekoznačky EU. Ocenění míří do hotelu Jardim Atlântico, na ostrov Madeira. Mezi nominovanými byla i česká společnost Hotel Adria Praha.

Evropská komise včera (18. října) slavnostně udělila cenu vítězi za propagaci ekoznačky EU 2010. Cena se uděluje za vynikající výsledky ve zvyšování informovanosti veřejnosti o značce Evropské unie pro výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí. Rychle se rozšiřující značku – logo květiny – lze nyní nalézt u téměř 25.000 výrobků a ubytovacích služeb pro turisty v celé Evropské unii i mimo ni.

Cílem již druhého ročníku soutěže je podpořit a inspirovat držitele ekoznačky EU, aby aktivně využili výhod, které značka přináší, ve svých marketingových aktivitách.

V letošním ročníku bylo nominováno 13 organizací v 11 zemích (Belgie, Česká republika, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko). V kategorii služeb byla nominována řada hotelů, do kategorie výrobce/maloobchodník se přihlásili výrobci různých produktů od mýdel a šamponů až po čisticí přípravky a podlahové krytiny.

V tomto roce byly nominovány například přední francouzský výrobce recyklovaného papíru Arjowiggins Graphic nebo mezinárodní Sara Lee Corporation-Sanex za atraktivní reklamu na ekologickou řadu hygienických přípravků. Mezi třináct nejúspěšnějších se dokázal probojovat i jeden český zástupce – Hotel Adria Praha.

Hlavní kritéria soutěže tvořily kvalita a kreativita reklamy, efektivní používání loga a dosažené výsledky. Jejich posouzení měla na starosti porota složená z odborníků v oblasti životního prostředí a komunikace a zástupců Evropské komise.

Ekoznačka EU, v současnosti jediná celoevropská ekologická značka, je dobrovolný projekt zahájený v roce 1992 s cílem podpořit výrobu a spotřebu ekologických produktů a služeb v celé Evropské unii.

V současné době je logem květiny opatřeno více jak dvě desítky tisíc výrobků a služeb ve všech členských státech EU i mimo ni. Evropskou květinou dnes označují produkty, zahrnující čisticí prostředky, spotřebiče, papírové výrobky či služby pro turisty také firmy například z Indie, Nového Zélandu, Kanady a Číny.

Všechny výrobky nesoucí ekoznačku EU musí splňovat přísná ekologická kritéria a kritéria účinnosti. Značka bere v úvahu hlavní dopady výrobku na životní prostředí, stejně jako ohleduplnost vůči životnímu prostředí během jeho životního cyklu. Za správu ekoznačky EU jsou odpovědné orgány v každém členském státě EU a na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku.

Projekt byl upraven tak, aby mohl zahrnout více výrobků a služeb a mohl se zaměřit na takové, které lze nejsnadněji vylepšit. Upravený systém kromě toho zjednodušuje postupy společností při žádání o značku a sníží poplatky.

„Podniky EU hrají ve změně chování spotřebitelů zásadní roli. Děkuji těmto společnostem za jejich podíl na zlepšování stavu životního prostředí a propagaci značky vynikající kvality,“ prohlásil evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik.