Bude různá kvalita potravin pro východ a západ EU jedním z hlavních témat eurovoleb?

zdroj: Shutterstock.com; autor: Ditty_about_summer

Kampaně před evropskými volbami už se zvolna rozjíždí. Jednou z diskutovaných otázek je i rozdílná kvalita a cena potravin stejných řetězců v západní a východní Evropě. Mezi svá ústřední témata ji zařadila ČSSD, KSČM i KDU-ČSL.

Stejná značka, ale rozdílná kvalita u jogurtů, sýrů či kečupů pro země východní a západní Evropy. To je fenomén, nad kterým se při nákupech například v Německu často podivují i čeští spotřebitelé.

V současnosti se tato otázka stává jedním z hlavních témat některých stran pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Mezi ústřední témata ho zařadila ČSSD, KSČM i KDU-ČSL.

„Pro nás je nepřípustné, aby nadnárodní potravinové koncerny vyráběly dva druhy zboží, jeden pro východní Evropu a jeden pro západní země,“ řekla EurActivu v připravovaném rozhovoru lídryně KSČM pro květnové eurovolby Kateřina Konečná.

Také europoslankyně a dvojka ČSSD Olga Sehnalová dodává, že podle ní by výrobek, který má stejné balení a stejný marketing měl mít také stejné složení. „Pokud ho nemá, tak by to mělo být zřetelně vyznačeno na obalu, a to ne pouze malým písmem někde vzadu,“ uvedla.

„Podstatou Evropské unie je zákaz diskriminace na základě národní příslušnosti ve všech oblastech. V této oblasti diskriminace jasně existuje a zatím se k tomu právo žádným způsobem nepostavilo,“ dodává jednička lidovecké kandidátky Pavel Svoboda.

Běh na dlouhou trať  

Přestože je v Česku otázka kvality potravin spojována především s aférou kolem polské posypové soli, ani otázka dvojí kvality potravin není na evropské úrovni zcela novou.

Od roku 2011 proběhla na toto téma několikrát interpelace na Evropskou komisi. „Všechny dotazy si byly natolik podobné, že na ně Komise odpověděla, jak není příliš obvyklé – společně a neuspokojivě,“ uvedla europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Podle ní výrobci u lehce rozdílného složení argumentují tím, že konzumenti v různých státech EU mají odlišné chuťové návyky. Proto je například na Slovensku, Bulharsku či v Nizozemsku zvykem sladit Coca-Colu sirupem z kukuřice, zatímco v Česku se pro tyto účely používá cukrová třtina.

Sehnalová dodává, že věří, že se v příštím volebním období ke zmíněným českým stranám přidají i jejich frakce, aby vznikla co nejširší spolupráce. KDU-ČSL je součástí momentálně největší euroskupiny evropských lidovců (EPP), ČSSD druhé největší frakce evropských socialistů (S&D) a komunisté zasedají ve frakci Evropská sjednocená levice a Severské zelená levice (EUL/NGL).  

Rozdílná cena?

Europoslanci také uvádějí, že rozdílnou kvalitu často doprovází i rozdílná kvalita. Paradoxně však výrobek bývá mnohdy dražší právě v zemích střední a východní Evropy.

„Člověk by očekával za nižší kvalitu i nižší cenu, ale to tak nutně nemusí být, protože v tom hraje důležitou roli například i výše DPH,“ vysvětlil v připravovaném rozhovoru lidovec Svoboda.

Autor: Anna Kuznická