Brusel zakáže nekalé reklamní triky

Evropský parlament dnes velkou většinou schválil směrnici o nekalých obchodních praktikách, jejímž hlavním cílem je ochrana spotřebitelů. Zakázáno tak podle zprávy ČTK bude především zasílání nevyžádaného zboží a další marketingové triky.

Směrnice, která byla přijata po několika letech diskusí, se má zaměřit na „nekalé” reklamní triky. K takovým patří například takzvaná vábivá reklama, kdy prodejce naláká spotřebitele na zboží, které nemá v dostatečném množství na skladě. To je věc dobře známá českým domácnostem z období tradičních povánočních slev. Velké řetězce, tento rok především francouzský Carrefour, nalákaly do obchodů davy lidí, a ti se na místě setkali pouze s prázdnými regály.

Kromě nevyžádaného zasílání nabídek, faxů a e-mailů bude dál zakázána především reklama primárně zaměřená na děti. Jde o to nedovolit výrobcům nátlak na rodiče prostřednictvím dětí. Reklama, kde se dva školáci  před svými spolužačkami předhánějí, kdo má lesklejší a krásnější zuby, by tak už příště nemusela projít.

Nová legislativa upravuje pouze vztah mezi výrobcem a spotřebitelem, vztahy mezi výrobci zůstávají beze změny. Cílem je primárně ochrana spotřebitele. Směrnici ještě musí přijmout rada ministrů, která ale podle zprávy ČTK dala jednoznačně najevo, že tak učiní. Členské státy, a tedy i Česká republika, budou mít pak dva a půl roku na implementaci do národní legislativy.