Barnier: Mezibankovní poplatky snížíme, nezakážeme je

Michel Barnier, eurokomisař pro vnitřní trh a služby; zdroj: Evropská komise.

Evropská komise zveřejní příští týden ve středu návrh nové legislativy, která se bude mj. věnovat tzv. mnohostranným mezibankovním poplatkům. Podle informací médií má dojít k jejich omezení. „Poplatky snížíme, nezakážeme je,“ uvedl včera (18. července) v Bruselu evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier, jehož tým nový legislativní balíček připravuje.

Jak již dříve EurActiv informoval, Evropská komise plánuje příští týden zveřejnit návrh nové legislativy, která bude mj. upravovat výši tzv. mnohostranných mezibankovních poplatků. V případě každé platby debetní či kreditní kartou v obchodě je odvádí banka obchodníka bance zákazníka. Podle evropského komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera je plánované omezení těchto poplatků ze strany Komise „pochopitelné“.

Evropská komise totiž dlouhodobě proti těmto poplatkům vystupuje. Kromě toho, že ji vadí široká škála jejich sazeb a nejednotná pravidla v jednotlivých členských státech, Komise také poukazuje na to, že obchodníci často do ceny zboží či služby tento poplatek zahrnují a tím pádem je hradí zákazník. V některých obchodech (i v České republice) se k tomu obchodníci oficiálně hlásí a zákazník je o tom informován přímo na dveřích obchodu či třeba restaurace.

Ze zastropování těchto poplatků, které Komise zamýšlí, má tak podle Barniera těžit především spotřebitel. „Mezibankovní poplatky jsou pro kartové společnosti zlatým dolem,“ uvedl včera komisař před francouzskými novináři.

Vydavatelé platebních karet ale se záměrem Komise nesouhlasí. Argumentují tím, že existence poplatků zajišťuje, že každý účastník platebního systému nese spravedlivý podíl z nákladů na zpracování a zabezpečení platby kartou.

Připomínají také zavedení regulace mnohostranných poplatků, k němuž v minulosti přistoupila španělská vláda. Studie ekonomů z Univerzity v Madridu ale ukázala, že umělé snížení poplatků nemělo kýžený dopad a nejvíce se změna odrazila na peněženkách španělských spotřebiteů.

Jak novinářům vysvětlil komisař Barnier, Evropská komise k regulaci poplatků přistoupila i kvůli rozhodnutí Soudního dvora EU, které se v minulosti zaměřilo právě na omezení mezibankovních poplatků společnosti Visa Europe.

„Samozřejmě jsme rozhodnutí Soudního dvora EU brali striktně v potaz, to nemůže nikoho překvapit,“ uvedl Barnier.

„Poplatky ale omezíme, nezrušíme je,“ dodal.

Podle návrhu nové legislativy, kterou měl EurActiv možnost prostudovat, unijní exekutiva počítá s tím, že v případě debetních karet dojde k zavedení stropu ve výši 0,2 % a u kreditních karet na 0,3 %. První dva roky bude hranice platit u přeshraničních plateb, po skončení této přechodní lhůty budou následovat i vnitrostátní platby (EurActiv 9.7.2013).