Barnier europoslancům slíbil jasná pravidla pro online hazard

Michel Barnier, zdroj: Evropská komise.

Po letech sporů společností provozujících gambling na internetu s členskými státy, které musel už mnohokrát řešit Evropský soudní dvůr, má přijít změna. Francouzský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier včera europoslancům řekl, že se bude online hazardem intenzivně zabývat.

Včerejší debata na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku se rozvinula po té, co se předseda výboru pro vnitřní trh konzervativec (ECR) Malcolm Harbour komisaře Michela Barniera dotázal, jak se hodlá vypořádat s často rozpornými verdikty Evropského soudního dvora ohledně internetového gamblingu.

Ten sice ve sporech s protekcionistickými státy většinou podporuje online sázkové společnosti, ovšem loni na podzim otočil o 180 stupňů, když posvětil zákaz propagace společnosti bwin na portugalských stadionech (EurActiv 10.9.2009).

Evropská komise nyní provádí celkem devět řízení s členskými státy kvůli porušení unijních pravidel při regulaci online hazardu, zejména pak sázení na výsledky sportovních událostí. Podle Barniera by měli hříšnici co nejrychleji upravit svou národní legislativu. Jde především o její soulad s článkem 49 Smlouvy o založení Evropských společenství, který garantuje volný pohyb služeb.

„Hodlám vést konstruktivní dialog s Parlamentem, členskými státy i s dalšími zájmovými skupinami,“ slíbil včera Barnier s tím, že „prvním krokem vpřed“ bude vydání zelené knihy zaměřené na gambling.

Podle nastupujícího eurokomisaře je chyba, že se s členskými státy od roku 2006, kdy hazard „vypadl“ ze směrnice o volném pohybu služeb, nikdo o jeho regulaci seriózně nebavil. Je nutné co nejrychleji odhalit důvody, proč se jednotlivé členské země snaží zabránit vstupu online hazardu na jejich trhy, přičemž hlavní důraz musíme klást na negativní jevy jako je vznik závislosti, zdůrazňuje Barnier.

S tím souhlasí i česká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), podle níž je třeba mimo jiné omezit propagaci hazardu. „Jsem přesvědčena, že evropská regulace se musí týkat i zákazu reklamy na on-line hazard, která se zaměřuje na mládež. Ponechat děti vlivu reklamy na virtuální sázení je stejné, jako vystavit je neomezené nabídce alkoholu, cigaret a dalších návykových látek,” tvrdí.

Efektivní kontrola dnes už podle Roithové není možná bez dohody o společných pravidlech pro celou sedmadvacítku. “Proto jsme už  loni žádali Komisi, aby navrhla rámec pro regulaci on-line sázení  a uspořádali k tématu veřejné slyšení”.

To se psal březen minulého roku, ovšem od té doby se nic podstatného neudálo. Evropský parlament tehdy v prohlášení zdůraznil, že členské státy mají právo regulovat gambling s ohledem na „specifické národní podmínky“ a to zvlášť tehdy, pokud jde část výnosů na financování sportu nebo sociálních projektů.

Europoslanci také označili za nepřípustnou praxi, kdy online hry nebo sázení nabízí provozovatel ze zahraničí (typicky z Malty nebo Gibraltaru), který nemá potřebnou licenci. Problémem však je, že internet nezná hranic, a proto se pronikání těchto společností (a daňovým únikům) represí prakticky nedá zabránit.

Čím dál více se ukazuje, že jedinou cestou, jak může mít online hazard (a příjmy z něho) stát pod kontrolou, je jeho legalizace a nastavení určitých pravidel. Například v Česku už to část politiků pochopila – sázení po síti je tu legální od prosince 2008. Ostatně i v domovské zemi komisaře Barniera Francii nyní vrcholí schvalování zákona, který umožní, aby provozovatelé internetového získali na svůj byznys licenci.