Česko a Polsko jsou přirozenými strategickými partnery. Jejich přístup k politikám Evropské unie se v mnoha bodech prolíná, oba dva státy kladou důraz na silnou kohezní politiku, zemědělství nebo rozšiřování. Existují však oblasti, které představují pro partnery výzvu, jako je například klimatická politika a zvyšující se unijní ambice.
V čem se země shodují, v čem rozcházejí a jak naplno využít potenciál česko-polského partnerství při prosazování společných zájmů? Právě o tom diskutovali politici, zástupci byznysu, akademické sféry a dalších zainteresovaných stran při příležitosti Česko-polského expertního fóra uspořádaného dne 26. listopadu 2020.
-
Tomáš Petříček: Česko-polské vztahy jsou vynikající, zablokovaný rozpočet na tom nic nemění
Jsem přesvědčen, že stejně jako Polsko i Česko bude brzy dávat na obranu 2 % HDP, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček.
-
Mezi Českem a Polskem většinou panuje shoda, rozdíly tkví spíše v detailech
Přeshraniční spolupráce Česka a Polska, ať už na bilaterální či multilaterální úrovni, je patrná jak v politických, tak ekonomických oblastech. V čem se oba sousedé shodují a v čem naopak nikoliv?
-
Český postoj k Rusku a Číně se od polského liší. Staví ekonomické zájmy na první místo, říká polský expert
Přístup Česka k Rusku a Číně je jiný než ten polský. Premiér Babiš je byznysmen, k přírodním zdrojům přistupuje transakčně a ekonomické zájmy staví na první místo i ve vztazích s Ruskem, říká v rozhovoru pro EURACTIV.pl Łukasz Ogrodnik.