Průzkum EurActivu: Největší vliv na debatu o EU mají Zeman, Babiš a Klaus. Ostatní politici zaostávají

© Shutterstock / davidhirjak

Česká politická scéna nemá výraznou osobnost, která by formovala pozitivní pohled na EU, ukazuje průzkum, který připravil EurActiv ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO).

Největší vliv na českou debatu o Evropské unii mají současný prezident Miloš Zeman, předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus.

Vyplývá to z průzkumu mezi profesionály, kteří se v Česku zabývají zahraniční a evropskou politikou. Zpravodajský portál EurActiv.cz ho realizoval ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO).

„Naším záměrem bylo zjistit, jaké osobnosti mají podle zahraničněpolitických expertů největší vliv na domácí diskusi o EU,“ říká vydavatel portálu EurActiv.cz Jan Vitásek.

„Sestavení žebříčku bylo inspirováno průzkumem Eurobarometru z první poloviny letošního roku, ve kterém se Česká republika posunula do pozice nejskeptičtějšího člena EU a ocitla se i za Velkou Británií,“ dodává.

V první desítce žebříčku se umístily tyto osobnosti:

Výsledky průzkumu mají sloužit jako indikátor vlivu jednotlivých osobností na společenskou náladu, nikoliv vlivu na českou evropskou politiku jako takovou.

„Výsledky by nám měly naznačit, kdo ovlivňuje to, jakým způsobem o EU hovoříme. Je to zároveň součin velmi subjektivních hledisek – neměli bychom je přeceňovat, ale určitou vypovídací hodnotu mají,“ říká ředitel Výzkumného centra asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

Klaus a nikdy jinak

„Naší snahou bylo také zjistit, nakolik odborná veřejnost považuje přední zástupce parlamentních politických stran za osobnosti se zásadním vlivem na evropskou debatu v ČR,“ říká vydavatel EurActivu Vitásek.

Žebříčku s výrazným náskokem před ostatními dominuje současný prezident následován předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Další politici ale zaostávají. Vliv premiéra na evropskou debatu je oproti prezidentovi vnímán již jen zhruba jako třetinový a jediným zástupcem opoziční strany, který se objevuje v první desítce, je čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle Dostála je z výsledku patrné, že Václavu Klausovi – který má bezesporu zásadní vliv na to, jakým způsobem česká veřejnost na EU nahlíží – nevyrostla jasná oponující osobnost.

„Zemanovy poznámky o ‚euronesmyslech‘ nebo Babišovy hlášky o tom, jak v EU nikdo nechápe jeho geniální myšlenky, staví na základech Klausovy negace EU jako nějaké zbytečnosti. Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují,“ shrnuje Dostál.

Babiš je i podnikatel

Průzkum se dále zaměřil i na výrazné osobnosti v jednotlivých kategoriích „politik“, „úředník“, „podnikatel“, „výzkumník“ a „novinář“.

Kategorie politiků nepřináší vzhledem k výsledku prvního žebříčku osobností velké překvapení. Mezi úředníky nejvíce bodovali současný a bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a Tomáš Prouza.

Jako podnikatele s největším vlivem na debatu o EU dotázaní nejčastěji zmínili Andreje Babiše.

Mezi výzkumníky a novináři se nevyprofilovala osobnost, jejíž vliv by na první pohled všechny ostatní převažoval. Na prvních místech se nicméně umístili Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů a Kateřina Šafaříková z Respektu.

 


Žebříček osobností ovlivňujících českou debatu o EU vznikl jako součást průzkumu trendů české evropské politiky realizovaného Asociací pro mezinárodní otázky. Projekt „Trendy visegrádských evropských politik“ AMO realizuje s podporou Konrad-Adenauer-Stiftung.