Michelinský kuchař, ministrův stín nebo štukatér: Projekt PročByNe? nabízí studentům exkluzivní zkušenost

@Shutterstock.com/Antonio Guillem

 

ZLÍN – Poslední dva dny mají zájemci o stínování ministra životního prostředí na to, aby se přihlásili na stáž projektu PročByNe? Desítky mladých lidí od 18 do 25 let se účastní konkurzu na exkluzivní dvoutýdenní praxi na ministerstvu přímo pod dohledem Richarda Brabce. Vítěz usedne s ministrem k jednomu stolu už 19. září.

Projekt motivačních stáží PročByNe? nabízí od roku 2015 příležitosti ke splnění profesních snů mladým lidem, kteří si mohou vyzkoušet jedinečné pracovní příležitosti. „Aktuálně sbíráme prostřednictvím webu www.procbyne.cz přihlášky i na stáž k michelinskému kuchaři Romanu Paulusovi, který náš projekt podpořil,“ uvedla patronka projektu Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu. Nahlížení pod pokličku proslulého kuchaře je další stáží na podporu Roku řemesel, který letos vyhlásila Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

„Studentka marketingu Nikola Jurasová právě sbírá zkušenosti na stáži v designovém start-upu Czevitrum, který prodává vlastní výrobky ze skla. Mladý kadeřnický učeň Jiří Hoššo stínoval kadeřníka hvězd Martina Tyla a zcela přehodnotil své profesní plány,“ popsala některé z příběhů M. Dlabajová. Na podzim čeká zájemce o unikátní stáže možnost přiučit se uměleckému štukatérství v historických budovách v centru Prahy.

„Příběhy úspěšných stážistů inspirují další mladé lidi, aby se nebáli bojovat o své sny a nerezignovali na svůj kariérní růst hned po ukončení studia. V tom vidím největší přínos svého projektu,“ uvedla Dlabajová. Jak dodala, projekt nemá ambice systémově řešit nezaměstnanost mladých v ČR. „Jde nám hlavně o motivaci a pozitivní příklady, proto také všichni stážisté vyprávějí svůj příběh prostřednictvím blogu na www.procbyne.cz a i po ukončení stáže se nadále setkávají a vyměňují si zkušenosti. Už máme přes třicet úspěšných absolventů,“ dodala europoslankyně. Projekt PročbyNe? financuje Aliance liberálů a demokratů pro Evropu.