Daleko do penze

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Zásadní penzijní reformy jsme se v minulém roce nedočkali a náš penzijní systém tak zůstává nepřipraven na demografické změny. A co hůř, většina občanů žije nadále v přesvědčení, že stát se o ně v důchodu postará.

Nemáme sice reformu, zato máme novou komisi. Není pochyb, že staronový tým se zkušenými harcovníky, jako jsou Vladimír Bezděk či Jiří Rusnok, odvede dobrou práci a politikům pošle další varování. Zjištění však budou jistě kopírovat výsledky z roku 2005.
Na tahu proto nejsou experti, ale politici. Oni by měli tváří v tvář jasným číslům občanům rychle sdělit, co je čeká. Nejde totiž jen o oblast penzí, kde jakýsi prostor na včasné změny systému ještě existuje. Například zdravotnictví se bude potýkat s dopadem demografických změn možná ještě hůř. Hrozí riziko, že vinou klesajícího podílu ekonomicky aktivní populace bude ve zdravotnictví ubývat peněz, což může vyvolat nárůst počtu nemocí, jejichž léčení stát lidem nezajistí. Řešení přitom existují.
Bez dohody to nefunguje
Za neudržitelností českého penzijního systému stojí jinak vítané prodloužení délky života a demografický vývoj (který se mění jen velmi pomalu a dá se dobře předvídat). Tento stav povede k nárůstu deficitu na penzijním účtu (v dnešních sumách v řádu kolem 150 miliard ročně). Problém může být ale i větší. Ukázalo se to loni, kdy ekonomická krize, která naši zemi nezasáhla až tak razantně, stačila dostat důchodový účet po období přebytků do schodku 30 miliard. To naznačuje, že nižší růst naší ekonomiky může v budoucnu důchodovou aritmetiku ještě zhoršit.

Toto je pouze část textu. Celý článek naleznete na stránkách Respekt.cz pod tímto odkazem.