Cizinci nás mohou obohatit

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: ShutterStock.

Nepovažujeme za správné, aby neregulérní migrace do EU byla považována za problém. Vůbec debata o neregulérní migraci jako problému se nám zdá nesprávná. To, o čem se často mluví jako o neregulérní migraci, je bohužel jen důsledek restriktivních migračních politik EU – a všech jejích členských zemí včetně České republiky.

Autorem komentáře je Karolína Babická, která má na starosti problematiku azylu a migrace v mezivládní organizaci Caritas Europa.

Tzv. „nelegálně“ k nám musí přicházet uprchlíci, kteří nemají na výběr, jinými slovy nemají jinou možnost, než ze své země uprchnout a hledat útočiště jinde. Do EU se dnes legálně dostat nedá, a tak jim nezbývá nic jiného, než volit cestu nelegální, avšak v dobré víře.

V čem vidíme problém, je porušování lidských práv cizinců, ať už se jedná o zamezování cesty do bezpečí uprchlíkům nebo zpřísňování pravidel pro sjednocení rodin cizinců. To je naprosto v rozporu s evropským a mezinárodním právem.

Státy jako Česká republika mohou pomoci například při přesidlování uprchlíků do Evropy. Nebo též otevřít svou vízovou a humanitární politiku, aby umožnily uprchlíkům, například ze Sýrie nebo dalších zemí, kde zuří války nebo autoritativní režimy, přijít do bezpečí. Obzvláště je překvapivé, že země jako Česká republika mají tak krátkou paměť. Ještě před pár lety utíkali lidé od nás a ve světě se jim většinou dostalo velmi vřelého přijetí a možnosti začít nový život.

EU legislativa zakotvila v základních smlouvách solidaritu mezi členskými státy EU v oblasti migrace a azylu. Z tohoto důvodu mají všechny státy nejen morální, ale i právem danou povinnost sdílet odpovědnost při pomoci migrantům a uprchlíkům. Navíc nejde vždy tolik o oběť dané země, migranti a uprchlíci platí na daních v průměru mnohem více, než kolik dostanou na sociálních dávkách – oproti občanům země.

Cizinci, ať už uprchlíci nebo pracovní migranti, jsou často mladí lidé s touhou začít nový život, pracovat a začlenit se, a pokud dostanou dostatečnou příležitost, mohou být pro stát, jako je Česká republika, cenným obohacením.