Chřipka na prodej

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Hlavní hygienik onemocněl prasečí chřipkou a ministryně zdravotnictví se bude snažit domluvit s britskou farmaceutickou firmou, aby Česká republika nemusela odebrat část z milionu vakcín, které si proti nemoci objednala.

Tyhle dvě čerstvé zprávy by ještě před půl rokem způsobily šok: virus prasečí chřipky byl považován za vysoce nebezpečný a české úřady byly kritizovány za to, že včas neobjednaly dost léčiv.

Dnes se nadbytečných vakcín zbavuje řada západních zemí – Británie, Francie, Nizozemí i Španělsko smlouvají s farmaceuty o možnosti změnit objednávkové smlouvy a nabízejí léky se slevou zemím třetího světa. Prasečí chřipka je zkrátka na ústupu a navzdory skeptickým prognózám po sobě nezanechala víc mrtvých něž běžná sezónní chřipka.

Není divu, že se v posledních týdnech objevuje celá řada kritických hlasů, které zodpovědné úřady obviňují ze zbytečného šíření paniky, ušitého na míru zájmům farmaceutických firem. Nestorem kritiků je britský epidemiolog Tom Jefferson, který proti nadhodnocování důležitosti vystupuje už několik let.

Toto je pouze část analýzy. Celý text naleznete na stránkách Respekt.cz pod tímto odkazem.