Český rozpočet je v rekordním přebytku

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny, foto: ČSOB.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance © ČSOB

Český rozpočet v roce 2016 hospodařil s rekordním přebytkem 61,8 miliard korun. Celkově se dá tedy říci, že dobrý výsledek hospodaření odráží primárně dobrý výkon ekonomiky (vyšší daňové příjmy) a nižší vládní investice (nižší výdaje).

Rychlejší růst daňových příjmů táhly především daně z příjmu právnických a fyzických osob (obě vzrostly skoro o 12 %). Překvapivě méně se naopak dařilo vybírat daň z přidané hodnoty, kde byl meziroční nárůst o poznání nižší. Na výdajové straně pomohly rozpočtu do přebytku slabé kapitálové výdaje vlády (-51,2 %), které odráží pomalý rozjezd nových investic financovaných z veřejných zdrojů.

Státu také pomáhá prostředí super-nízkých výnosů, které vedlo k výrazným úsporám při obsluze veřejného dluhu (skoro o 25 %). Státní dluh pravděpodobně ve finále klesne o něco méně, než je přebytek státního rozpočtu. Ministerstvu se zatím vyplatilo využívat záporných výnosů (v tuto chvíli jsou na dluhopisech se splatností do 6 let) k předfinancování za záporný úrok a uložení prostředků za kladný úrok na účtech u ČNB.

V roce 2016 také výrazně narostl zájem o české dluhopisy v zahraničí. Více jak 30 % českých dluhopisů je nyní v držbě zahraničních hráčů (na konci roku 2015 to bylo lehce přes 20 %). A jediným důvodem zvýšeného zájmu není dobré hospodaření českého státu. Na českém trhu je s blížícím se koncem intervencí čím dál složitější půjčit si eura k zajištění se proti eventuálním budoucím ziskům koruny.

Pro zahraniční hráče je zase vzhledem k limitům na řadu finančních institucí složité na českém trhu uložit koruny ve chvíli, kdy chtějí spekulovat na její post-intervenční zisky. Na derivátových trzích (cross currency swapy) jsou proto koruny relativně hodně levné. Řadě zahraničních hráčů se pak vyplatí obstarat si na těchto trzích koruny a investovat je do stále výhodněji úročených českých dluhopisů. Předpokládáme, že než ČNB koruně dovolí výrazněji posílit, solidní zájem o české dluhopisy ze zahraničí přetrvá.

Ve světle loňského hospodaření rozpočtu také těžko věřit, že se státu i přes plánovaný předvolební nárůst běžných výdajů (především transferů domácnostem) podaří letos hospodařit s deficitem 60 miliard korun. To by vyžadovalo výraznější resuscitaci vládních investic, která nevypadá moc pravděpodobně. Skutečná bilance veřejných financí tak pravděpodobně bude opět výrazně lepší.