Česko závodí o titul mistra Evropy v opatřeních. Rychlost ale neznamená vítězství

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

© Vlada.cz

Vláda na včerejší tiskové konferenci představila harmonogram, podle kterého se mají v Česku uvolňovat restriktivní opatření. Usnesení vlády týkající se plánu ale chybí.

V pondělí 20. dubna se mají otevřít farmářské trhy, o týden později malé obchody mimo nákupní centra a v pondělí 25. května 2020 zoologické zahrady (pouze  venkovní výběhy). Detailní harmonogram uvolňování opatření zveřejnila vláda po svém úterním jednání.

„Tento plán jsme připravovali několik dní a jsme jednou z prvních zemí EU, která s ním přichází,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček hned na úvod očekávané tiskové konference, při které vláda celý harmonogram představila.

Být evropským premiantem je bez pochyby čest. Má to ale jeden háček. Česko zatím žádný podrobný plán neschválilo. Jedná se o pouhý plán představený vládou během tiskové konference, který se neopírá o žádné oficiální vládní usnesení.

Česká vláda tak sice představila datum, kdy by se měly otevřít zoologické zahrady nebo pivní zahrádky, chybí jí však usnesení, které by harmonogram oficiálně schvalovalo. Její zástupci přesto hovoří o „schválení konkrétního harmonogramu“.

Proč se vláda uchýlila k rychlému zveřejnění harmonogramu, ke kterému nezveřejnila ani oficiální studii? Zřejmě závodí o titul mistra Evropy.

Vláda na tiskových konferencích neustále zdůrazňuje rychlost přijímání či uvolňování opatření v Česku oproti ostatním členským státům EU. Vyznívá to i z včerejší tiskové konference, kterou ministr Havlíček otevřel výše uvedenými slovy o české pokrokovosti. Českých plánů si již dříve všimla i zahraniční média.

https://twitter.com/KarelHavlicek_/status/1248914561081716738?s=20

Na druhou stranu, zatímco Česko se mohlo chlubit uvolněním restrikcí v podobě možnosti hrát tenis nebo běhat bez roušky, Rakousko v té době mělo schválené usnesení týkající se postupného otevírání obchodů.

Havlíček tak navázal na předchozí rétoriku premiéra Andreje Babiše.

„Žádná země v Evropě nereagovala jako my. Žádná. První jsme zrušili lety z Itálie. První jsme zavedli karanténu pro naše lidi z Itálie, zrušili jsme Koreu, zrušili jsme víza. Zavedli jsme jako první kontroly. Takže všichni po nás jen opakují,“ prohlásil premiér na tiskové konferenci dne 17. března.

Konkrétní harmonogram navíc vláda zveřejnila pouhý den před avizovanou publikací společného evropského plánu pro uvolňování restrikcí, o kterém informovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise v něm doporučí členským státům, jak se od nouzových stavů posunout směrem k cíleným opatřením. Jakákoli omezení či jejich uvolňování jsou nicméně plně v režii členských států.

Česko tak chtělo zřejmě předběhnout i unijní instituce.

Tuzemské firmy, jejich zaměstnanci, zákazníci, studenti a další občané však nepotřebují, aby bylo Česko nejrychlejší v přijímání nebo uvolňování opatření. Potřebují mít jistotu, vědět, s čím mohou do budoucna počítat, a vidět jasnou cestu z krize. Tiskové konference, titulky v zahraničních médiích, neschválené datum otevření zoologických zahrad ani pohár za rychlost nestačí.