Zmizí dotované ovoce z českých školních lavic?

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Osud evropského projektu „Ovoce do škol“, který se snaží dětem vštěpovat zdravé stravovací návyky už od brzkého školního věku, a chránit je tak před obezitou a s ní spojenými vážnými chorobami v dospělosti, je v České republice nejistý. Vláda totiž stále nemá jasno, zda se Česko dalšího ročníku vůbec zúčastní.

Čeští školáci, kteří navštěvují 1.-5. třídu základní školy, se možná budou muset s pravidelným bezplatným přísunem čerstvého ovoce a zeleniny, na které si během posledních tří let během své školní docházky zvykli, rozloučit. Je totiž možné, že se v příštím školním roce Česká republika evropského projektu "Ovoce do škol" nezúčastní. 

Důvodem je fakt, že s pokračováním programu, do něhož se již stihlo zapojit na 85 % českých dětí v cílové skupině, nesouhlasí ministerstvo financí. Dodávky vitamínů do škol jsou totiž financovány jednak Evropskou unií, ale i částečně (zhruba jednou třetinou) z národního rozpočtu. 

„Podle ministerstva financí rozsah programu nemůže v žádném případě splnit své cíle, kterými jsou správné stravovací návyky a boj proti dětské obezitě,“ řekl EurActivu Ondřej Jakob z tiskového oddělení rezortu. „Nemyslíme si, že asi tři porce ovoce za měsíc pro dítě mohou něco změnit na jeho stravovacích návycích či snížit výskyt obezity,“ dodal.  

Náhražka za něco, co nefunguje? 

Avšak právě obezita a špatné a nevyvážené stravování je postrachem pro miliony školáků po celé Evropě. Podle nedávné zprávy OECD na evropském kontinentě v posledních letech výrazně přibylo obézních dětí. Statistiky v tomto případě hovoří o více jak pěti miliónech. V České republice podle praktických lékařů během posledních 15 let stoupl počet obézních dětí dvaapůlkrát – v roce 1996 bylo pod trvalým dohledem lékařů 10.400 dětí, v roce 2010 počet stoupl na 27.900. Nadváha, což není to samé jako obezita, pak trápí více jak 22 milionů evropských dětí. 

Nadváha je totiž podle definice Světové zdravotnické organizace stav, kdy index tělesné hmotnosti (body mass index, BMI) dosahuje hodnoty 25 a více. Obézní je pak ten, jehož BMI přesahuje 30. Index tělesné hmotnosti člověka se vypočítá jako tělesná hmotnost dělená čtvercem jeho výšky v metrech a uvádí se v kg/m2. 

A kila navíc netrápí jen děti. Vědci prokázali, že obézní lidi v dospělém věku často sužují vážná onemocnění, jako je například cukrovka nebo srdeční choroby. WHO proto doporučuje, aby každý člověk preventivně snědl minimálně 400 gramů ovoce a zeleniny denně.  

„Když stát smysluplně zadotuje konzumaci ovoce a zeleniny u nejmladší populace, a ta si na pravidelný přísun vitamínů zvykne, může tím z dlouhodobého ekonomického hlediska i ušetřit na výdajích za jejich zdravotní péči v pozdějším věku,“ nabízí vysvětlení agrární analytik Petr Havel

Na druhou stranu Havel poukazuje na to, že starost o zdravé stravování by u dětí měli mít především jejich rodiče. „Je to náhražka něčeho, co bohužel v naší společnosti úplně nefunguje,“ řekl redakci.  

Aby měly podobné projekty větší smysl, měly by je prý provázet osvětné kampaně. Dítě musí vědět, proč ovoce jí, dodal.

Vysoká úspěšnost

O to, aby projekt v České republice i nadále fungoval, usiluje ale ministerstvo zemědělství, které má do konce ledna čas na to, aby pro jeho pokračování získalo vládní podporu. Na námitky, které rezort financí vznesl během připomínkového řízení, včera (12. ledna) upozornila Agrární komora ČR (AK ČR). 

Ministerstvo zemědělství podle tiskového mluvčího Jana Žáčka prý ale „podniká všechny kroky k tomu, aby byl materiál vládě předložen 25. ledna.“ Česko by tak podle jeho slov mělo podání přihlášky na rok školní rok 2012/2013 bez problému stihnout. 

„S ohledem na úspěšnost celého projektu a výhodné financování ze strany EU se domníváme, že by bylo vhodné tento projekt i nadále podporovat,“ sdělil EurActivu.   

Stejně jako ministerstvo i AK ČR program, který se stal běžným standardem i v zemích mimo EU (v Kanadě, USA, v Norsku či na Novém Zélandě), považuje za pozitivní zejména kvůli úspěšnosti čerpání podpory a vysoké účasti škol a dětí.  

„Rodiče, děti i školy hodnotí projekt mimořádně příznivě a při jeho realizaci se nevyskytují žádné větší problémy,“ píše se na stránkách AK ČR. 

Připomeňme, že ve školním roce 2010/2011 se projektu  účastnilo 3.145 škol a bylo vyplaceno již přes 88 milionů korun z celkového rozpočtu na projekt, což představuje 99,1% úspěšnost.

O tom, že ale kostky ještě nejsou definitivně vrženy, svědčí slova tiskového mluvčího ministerstva financí, který EurActivu sdělil, že pokud vláda Petra Nečase udělí projektu zelenou, „nesouhlasné stanovisko ze strany ministerstva (financí) ještě nemusí znamenat překážku.“