Změnu Lisabonu stvrdí v ČR parlament a Klaus

Úpravu Lisabonské smlouvy, kterou si vyžádá zavedení záchranného mechanismu EU pro státy, jejichž hospodářství potkají podobné obtíže jako v minulosti Řecko či Irsko, bude v České republice schvalovat parlament. Svůj podpis musí připojit i prezident Václav Klaus.

Výběr procedury, jak postupovat při schvalování změny Lisabonské smlouvy, která se má týkat zavedení trvalého záchranného mechanismu, oficiálně Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), pro případ reprízy řeckého a irského scénáře jinde v eurozóně, byl hlavním tématem dnešní (3. února) schůzky mezi prezidentem Václavem Klausem, ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a premiérem Petrem Nečasem. 

Na potřebě upravit literu Lisabonu, který platí něco málo přes rok a jehož zdlouhavá a komplikovaná ratifikace ještě dnes budí ze snu nejednoho evropského politika, se v polovině prosince shodli vrcholní představitelé členských států a institucí EU.  

Premiér Nečas krátce po skončení prosincového summitu novinářům sdělil, že ESM bude mít podobu mezivládní dohody a dodatek, který bude do Lisabonské smlouvy vložen, nijak nezmění pravomoci Evropské unie – úpravu Lisabonské smlouvy bude proto možné provést pomocí zjednodušené procedury.  

K novelizaci smlouvy nebude ani nutné organizovat mezivládní konferenci a neočekává se ani její schvalování v národních referendech. A přesně to dnes potvrdily i špičky české diplomacie. 

Do ratifikačního procesu, který bude probíhat na půdě národních parlamentů, tak bude v případě České republiky zahrnut i prezident Klaus.  

„Pozice prezidenta republiky je vedle toho, že je to fyzická osoba a konkrétní politik, i ústavní instituce, která je podle ústavy přesně zahrnuta i do tohoto ratifikačního procesu (…),“ řekl na tiskové konferenci premiér Petr Nečas

Novináře pochopitelně zajímalo, jaký názor k celé záležitosti zaujme prezident, avšak premiér Nečas odmítl poskytnout detaily. „Mluvili jsme o obsahu té změny, o proceduře. O tom, jak se bude chovat vláda, Poslanecká sněmovna, Senát, prezident republiky čili všechny čtyři instituce zahrnuté do tohoto kroku, jsme nehovořili,“ citovala premiéra agentura ČTK. 

Jelikož Česká republika není členem eurozóny, vláda již v minulosti rozhodla o tom, že se Praha do ESM přímo nezapojí. Vznik mechanismu má ale podle premiéra Nečase její plnou podporu.