Ženám s dětmi je třeba usnadnit návrat do práce, upozorňuje ČR znovu Komise

zdroj: Shutterstock; autor: Alena Ozerova

Postavení žen s dětmi na trhu práce by se mělo zlepšit, doporučuje Česku dlouhodobě Evropská komise. Podle premiéra Sobotky se vláda na tento problém zaměřila. Komise však letos v pravidelných doporučeních pro strukturální reformy Česku nejspíš znovu napíše, aby ženám návrat do práce usnadnilo.

Ve svých pravidelných doporučeních pro strukturální reformy ekonomiky se Evropská komise v případě Česka pravděpodobně znovu zaměří na postavení žen s dětmi na pracovním trhu.

Na včerejším setkání s novináři to naznačil místopředseda Evropské komise odpovědný za oblast eura a sociální dialog Valdis Dombrovskis, který je v Praze na dvoudenní pracovní návštěvě.

PODÍVEJTE SE, co Komise Česku doporučovala v minulém roce.

„Trh práce v České republice funguje dobře, ale je tam jeden element – účast žen na pracovním trhu a s tím spojená dostupnost zařízení pro péči o děti, která ženám usnadňují návrat na trh práce,“ uvedl komisař.

Za podmínky pro ženy s malými dětmi, které by chtěly pracovat, kritizuje Komise Českou republiku dlouhodobě.

„Zjistili jsme, že Česká republika je na tom, co se týče podmínek vstupu na trh u žen ve věkové skupině 30 až 34 let, úplně nejhůře,“ řekla vloni EurActivu komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů Věra Jourová poté, co Komise zveřejnila doporučení pro rok 2015.

Komise vydává doporučení každoročně v rámci takzvaného Evropského semestru. Zveřejňuje je na jaře, pracovní podklady však mají členské země k dispozici dříve.

Premiér: Lidé se nemají bát mít děti

Při práci na připravovaných doporučeních bude Komise vycházet i z informací od představitelů jednotlivých členských zemí, řekl Dombrovskis. Včera se v Praze setkal se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou a zástupci podniků i odborů. Dnes má na programu jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí Andrejem Babišem a také zástupci Parlamentu.

Co Komise loni doporučila Česku pro lepší postavení žen na trhu práce? ČLÁNEK

Podle premiéra si vláda vzala v otázce žen na pracovním trhu doporučení z minulých let „k srdci“. Evropská komise to podle něj začíná oceňovat. Podle některých odborníků se však změny začnou ve statistikách projevovat až po určité době.

Ve včerejším rozhovoru pro EurActiv zdůraznil premiér rozběhnutí dětských skupin, novelizaci školského zákona, která má rodičům zajistit místa pro děti ve školkách, nebo pilotní projekt takzvaných mikrojeslí.

„Měli bychom si jako společnost uvědomit, že je to obrovská šance nejenom pro ženy a rodiny s dětmi, ale i pro českou ekonomiku. V neposlední řadě je to i obrovské plus pro budoucnost naší země z demografického hlediska a z hlediska udržitelnosti našeho důchodového systému. Potřebujeme, aby se lidé přestali bát mít děti z důvodů nedostatku péče nebo obav ze ztráty kariéry,“ řekl Sobotka.

Pro další zlepšení fungování ekonomiky Evropská komise podle Dombrovskise doporučuje zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost sociálního a zdravotního systému. Další kroky je prý potřeba podnikat také ve zlepšování výběru daní.

Autor: Adéla Denková