Zemědělci s nulou u top-upů nesouhlasí, protesty ale zatím nechystají

pole

Na dva a půl tisíce českých zemědělců a potravinářů se včera sešlo v pražské Lucerně, aby vyjádřily svou nespokojenost s vládním návrhem rozpočtu, který pro příští rok nepočítá s uvolněním peněz pro národní doplňkové platby (tzv. top-upy), na něž mají zemědělci nárok v rámci společné zemědělské politiky EU. Ministr zemědělství Ivan Fuksa je ale vyzval k rozvážnosti.

Shromáždění zemědělců a potravinářů, za jehož svoláním stojí Agrární komora, požadovalo od vlády dorovnání přímých plateb alespoň v poloviční výši částky, na níž mají v rámci společné zemědělské politiky EU nárok. Žádného konkrétního slibu se ale čeští farmáři nedočkali.

„Slíbit vám dotace by bylo to nejjednodušší (…) a to já neudělám,“ řekl přítomným zemědělcům ministr Ivan Fuksa. Dodal ale, že účet se uzavírá každoročně až počátkem prosince a o skutečné výši top-upů tak rozhodne teprve hospodaření státu v průběhu roku. Skutečná výše doplňkových plateb tak oproti návrhu státního rozpočtu na rok 2011 nulová být nemusí. Ministr ve vyjádření pro Český rozhlas uvedl, že nechce slibovat nic, co je „v tuto chvíli nesplnitelné a nerealistické“.

V situaci, kdy vláda omezuje sociální dávky, snižuje platy státních zaměstnanců, zastavuje některé stavby a kdy se navíc zemědělcům přímé platby z Bruselu navýší o 1,5 miliardy korun, je podle Fuksy obtížné požadovat dalších 5 miliard v top-upech.

Čeští zemědělci stejně jako jejich kolegové z ostatních nových členských zemí EU, dostávají z evropského rozpočtu na dotacích méně, než farmáři v zemích jako je Francie, či Nizozemsko. Vláda má ovšem možnost jim příjmy dorovnat v rámci tzv. doplňkových plateb (top-upů). Jejich reálná výše je určená zákonem o státním rozpočtu a je tedy na vládě, kolik peněz na tuto položku v daném roce uvolní.

Zpravidla to ovšem není celá částka, na níž by zemědělci měli podle přístupových smluv nárok, a nespokojení farmáři proto například v loňském roce na protest proti zamýšleným úsporám Fischerovy vlády vyšli do ulic.

Podíl maximální výše národních doplňkových plateb od vstupu do Unie postupně klesá a roste naopak výše dotací z evropského rozpočtu. Zatímco letos čeští zemědělci dostanou z EU 70 % celkové dotace, v roce 2011 vzroste tento podíl o již zmíněnou 1,5 miliardu korun na 80 %.

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba včera prohlásil, že nulová výše doplňkových plateb je pro zemědělce absolutně nepřijatelná. Za naprosté minimum, které zemědělci budou od vlády požadovat, považuje 2,4 miliardy korun, neboli polovinu částky, na kterou čeští zemědělci mají v příštím roce nárok v rámci podmínek vyjednaných před vstupem do Evropské unie.

Veleba dodal, že farmáři proti navrhovaným opatřením prozatím protestovat nebudou, neboť věří, že se s vládou dohodnou. Počkat chtějí do 18. února 2011. O případném dalším postupu by měl rozhodnout sněm Agrární komory, který je naplánován na 3. března.

Na straně zemědělců stojí i opoziční sociální demokraté. Předseda Asociace krajů ČR a zároveň stínový ministr zemědělství Michal Hašek se včera v Lucerně zostra pustil do vlády za to, že na zemědělcích chce šetřit ve chvíli, kdy Evropa závodí v doplňování top-upů, a v situaci, kdy ostatní vlády (i navzdory vyšším rozpočtovým schodkům než má ČR) s doplňkovými platbami počítají.

Jihomoravský hejtman dodal, že v rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny, jehož schůze je naplánovaná na dnešek, budou sociální demokraté požadovat dorovnání plateb českým zemědělcům.