Zeman: Zákon o úřednících by měl být prioritou nové vlády

Prezident Miloš Zeman na setkání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem v Bruselu; zdroj: Evropská komise.

Zákon, který by odpolitizoval českou státní správu, by měl patřit mezi hlavní priority nové české vlády. Ta vzejde z voleb, které se budou konat na konci října. Na včerejším (18. září) setkání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem, to uvedl český prezident Miloš Zeman. ČR je jedinou zemí EU, kde podobná legislativa chybí. Její nepřijetí do konce roku by mohlo ohrozit spuštění čerpání peněz z fondů EU v příštím období 2014-2020.

Budoucí česká vláda, která vzejde z předčasných říjnových voleb, se musí postarat o to, aby v zemi od nového roku začal platit zákon, jež odpolitizuje českou státní správu. V Bruselu to při setkání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem uvedl prezident ČR Miloš Zeman

Zdůraznil sice, že se coby hlava státu nemůže za kroky budoucího kabinetu plně zaručit, může ale o vůli uskutečnit je unijní představitele alespoň ujistit.

„(Předseda Barroso) říkal, že má pochopení pro to, že každý musí opravovat především chyby svého předchůdce. Myslím si, že jsme dosáhli určitého porozumění,“ komentoval pak pro novináře schůzku s Barrosem.

Česká republika je totiž poslední zemí v EU, v níž nebyl tzv. zákon o státních úřednících dosud zaveden, a to i přesto, že se k tomu země při vstupu do EU zavázala. V roce 2002 sice vláda tehdejšího premiéra Zemana normu přijala, ta ale nikdy kvůli neustálému odkládání ze strany politiků nevstoupila v platnost.

Nejnovější návrh legislativy, který již jako svou třetí verzi předložilo ministerstvo vnitra bývalé Nečasovy vlády, od poloviny června leží v Poslanecké sněmovně (EurActiv 29.5.2013). Kvůli jejímu rozpuštění je ale další osud návrhu nejistý, a to i přesto, že úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, který vládne v demisi, jej označil za svou prioritu (EurActiv 16.8.2013). 

Kromě nesplněného závazku je problém o to vážnější, jelikož Evropská komise přijetím kvalitního zákona, který by zprofesionalizoval českou státní správu, podmiňuje spuštění vyplácení prostředků z evropských fondů v příštích programovém období 2014-2020. 

„Konstatuji, že je to priorita současné vlády, a nedovedu si představit opravdu rozumnou budoucí vládu, která by tak jako vlády předchozí, zejména ta minulá, vyhodila desítky miliard korun oknem jenom kvůli tomu, že nedokážou dobře administrovat evropské dotace,“ řekl prezident Zeman. 

Spolu s přijetím zákona o státních úřednících musí Česká republika splnit i další podmínku pro spuštění čerpání z evropských fondů po roce 2014, kterou je zákon o posouzení vlivu zákonů na životní prostředí.  

Podle ministra pro místní rozvoj Františka Lukla byl návrh zákona ve spolupráci s rezortem životního prostředí odeslán do Bruselu a nyní se čeká, jak na něj unijní instituce zareagují. 

„Věříme, že tento zákon bude posouzen kladně,“ uvedl tento týden na tiskové konferenci.