Zeman ve Štrasburku: Jsem proti společnému evropskému sýru a pivu

Miloš Zeman; zdroj: Evropský parlament.

Podle českého prezidenta Miloše Zemana, který dnes (26. února) vystoupil na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, je EU „dobrá věc“, ale nesmí směřovat k unitárním státu. Zeman se rovněž vyslovil proti přílišné unijní byrokracii a naopak se postavil za společná pravidla v zahraniční či fiskální politice.

„Potřebujeme integraci, avšak nikoliv unitární stát,“ prohlásil v průběhu svého proslovu před europoslanci na jejich zasedání ve Štrasburku český prezident Miloš Zeman.  

Evropská unie a její integrace jsou podle prezidenta „dobrá věc,“ ale nesmí přijít na společný evropský sýr či pivo. 

Prezident Zeman je přesvědčen, že evropská osmadvacítka musí spíše zapracovat na společných pravidlech v zahraniční či fiskální politice.

„Stále platí ironická otázka někdejšího amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, na které číslo má do Evropy volat,“ uvedl český prezident. 

Společnou řeč je podle něj nutné hledat i v obranné či sociální politice, a stejně tak i v politice na ochranu životního prostředí. 

Jako na hřbitově

Zeman se naopak v proslovu před europoslanci, který byl z původně plánované půlhodiny zkrácen na necelých 15 minut, postavil proti přílišné unijní byrokracii a přijímání nesmyslných směrnic. 

„Jednu takovou žárovku mám na chalupě a vypadá to tam jako na hřbitově,“ zopakoval jeden ze svých oblíbených bonmotů. 

Kritiku zaměřil i na tzv. evropský stěhovací cirkus, tedy pravidelné přejíždění europoslanců z Bruselu do Štrasburku, kde probíhá plenární zasedání. 

Zameťme si před vlastním prahem

„Prezident Zeman svým projevem zaujal, na rozdíl od předchozího vystoupení Klause byl pozitivně přijat," zhodnotil prezidentovo vystoupení ve Štrasburku český europoslanec Jan Březina (EPP).

Zemanovu kritiku unijní byrokracie ale považuje za „úsměvnou". Neměl by se jí podle Březiny dopouštět politik, který pochází ze země, jež má sama s byrokracií potíže.

„Měli bychom si tedy v prvé řadě zamést před svým domácím prahem," řekl Březina novinářům.

„To, co se označuje termínem evropská byrokracie, je ve skutečnosti hustým a přitom jemným předivem právních předpisů, které jsou mnohdy vzájemně provázané a věcně na sebe navazují. Nelze proto tak snadno označit množinu nadbytečných předpisů a chirurgicky ji oddělit od těch důležitých a nepostradatelných," dodal.

Článek aktualizujeme. 

Autor: Lucie Bednárová (Štrasburk)