Zeman v projevu připomněl své úsilí zlepšit vztah ČR s EU

Prezident Miloš Zeman na setkání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem v Bruselu; zdroj: Evropská komise.

Vyvěšení vlajky Evropské unie nad Pražským hradem a návštěva Bruselu, při které český prezident usiloval během jednání s představiteli Evropské unie o lepší podmínky pro čerpání evropských peněz. To jsou podle Miloše Zemana dva kroky, které měly zlepšit vztah ČR s evropskými institucemi. Uvedl to ve svém včerejším vánočním projevu.

Včera (27. prosince) přednesl prezident Miloš Zeman svůj první vánoční projev v roli hlavy státu. Na jeho účet zazněla vlna kritiky jak z úst politiků, tak i analytiků, podle kterých v Zemanově poselství chyběla vize do budoucnosti.

Prezident ve svém projevu bilancoval, nakolik se mu podařilo splnit sliby, které občanům dal. Jedním z nich bylo i zlepšení vztahů České republiky s institucemi Evropské unie. „Tak jako v sídlech většiny evropských hlav států i na Pražském hradě vedle české vlajky vlaje vlajka Evropské unie, jíž jsme členem,“ připomněl prezident.

Společně s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem ji nad Hradem vyvěsil na začátku dubna. Zeman poté podepsal dodatek Lisabonské smlouvy, který umožnil vznik takzvaného eurovalu, tedy Evropského stabilizačního mechanismu.

Návštěva Bruselu

Prezident také připomněl svoji dvoudenní pracovní cestu, která proběhla v září. Při ní se setkal jak s představiteli evropských institucí, tak i s generálním tajemníkem Severoatlantické organizace (NATO).

„Při mé návštěvě v Bruselu jsem se snažil zlepšit podmínky při čerpání evropských dotací, a to zejména v souvislosti s dlouho odkládaným služebním zákonem,“ připomněl včera Zeman. Kromě takzvaného zákona o státních úřednících mluvil prezident s představiteli také například o tabákové směrnici.

V listopadu tohoto roku měl Zeman také přednést projev na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Kvůli prezidentovým zdravotním komplikacím byla však návštěva hlavy státu přesunuta na začátek příštího roku.