Zeman pronese projev před europoslanci, zaměří ho na byrokracii

Miloš Zeman, Martin Schulz; zdroj: Pražský hrad.

Český prezident Miloš Zeman se připravuje na projev před plénem Evropského parlamentu ve Štrasburku, který jej čeká tuto středu (26. února). Zeman se chce zaměřit na evropskou byrokracii, kterou dlouhodobě kritizuje. Podle jeho slov ale půjde o „velmi vlídný projev“.

„Pan prezident vnímá středeční návštěvu Evropského parlamentu ve Štrasburku jako velmi důležitou,“ sdělil EurActivu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček

Prozradil také, že prezidentovo vystoupení na plenárním zasedání europarlamentu potrvá přibližně dvacet minut. „Pan prezident plánuje pronést proslov v angličtině, a to spatra,“ dodal Ovčáček. 

Zeman chce příležitost pohovořit před shromážděným plénem využít především ke kritice evropské byrokracie, na kterou se dlouhodobě soustředí. Jak ale redakci sdělil jeho mluvčí, „podle prezidenta půjde o velmi vlídný projev“.

Prezidentův mluvčí: „Podle prezidenta půjde o velmi mírný projev.“

Podle informací českých médií by se Zeman měl věnovat i svému oblíbenému tématu, kterým je kanál Dunaj-Odra-Labe. Výhody stavby zdůrazňoval i ještě coby kandidát na prezidenta.

Havel i Klaus

Návštěva prezidenta republiky francouzského Štrasburku, v němž se pravidelně odehrávají plenární zasedání Evropského parlamentu, měla proběhnout již na podzim loňského roku. Zeman ale musel cestu odvolat kvůli svému zranění, které si přivodil pádem.

Jeho středeční projev je naplánován na přesné poledne. Prezident by se měl také setkat s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a v plánu má i neformální setkání s českými europoslanci a hosty.

Zemanova návštěva europoslaneckého pléna navazuje na dvě návštěvy prezidenta Václava Havla, které proběhly v letech 2000 a 2009, a také na projev Zemanova předchůdce v prezidentském úřadu Václava Klause o několik měsíců později. 

Autor: Lucie Bednárová