Zeman s vládou ladili zahraniční politiku

zdroj: Úřad vlády ČR

Koordinace zahraniční politiky, to byl hlavní účel včerejší schůzky nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Je to naléhavé téma, o nesouladu mezi hlavou státu a vládou, bez obalu píše už i zahraniční tisk.

„Chování prezidenta vyprovokovalo válku mezi českým ministerstvem zahraničí a Hradem a podkopalo českou zahraniční politiku v situaci, kdy vůdci Evropské unie volají po jednotě ve snaze ukončit konflikt na Ukrajině,“ napsal třeba v minulém týdnu list The Financial Times.

„Doufám, že setkání pomůže, aby Česká republika navenek, na půdě klíčových organizací, jako je Evropská unie, NATO a OSN, vystupovala maximálně jednotně a koordinovaně. Samozřejmě na sto procent se to vždycky zajistit nedá,“ prohlásil před schůzkou předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Po setkání s hlavou státu, které se protáhlo na téměř tři hodiny, Sobotka konstatoval: „Vždy je lepší, když spolu ústavní činitelé mluví, než když si vzkazují přes média. Jednání bylo pozitivní, mluvili jsme o aktuálních událostech na Ukrajině, nebezpečí Islámského státu a Východním partnerství. Tématem příštího setkání bude koordinace ekonomické diplomacie, mimo jiné koordinace zahraničních cest tak, aby všichni představitelé státu opakovaně nejezdili do stejných destinací.“

Pokud jde o Ukrajinu, ústavní činitelé potvrdili stanovisko, které už před časem schválila vláda. Tedy že Česká republika zbraně na Ukrajinu dodávat nebude. Podle účastníků setkání na Pražském hradě by to vedlo jenom k další eskalaci násilí.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.