Zeman poprvé v roli prezidenta navštíví Brusel, setká se se špičkami EU a NATO

Prezident Miloš Zeman při slavnostním vytažení vlajky EU na Pražském hradě; zdroj: Pražský hrad.

Český prezident Miloš Zeman se dnes a zítra setká s představiteli Evropské unie a Severoatlantické aliance. V rámci své první prezidentské návštěvy Bruselu by měl s evropskými špičkami probírat například ekonomickou situaci, regionální politiku či ČEZ.

Prezident Miloš Zeman dnes (18. září) poprvé v roli prezidenta odletí na dvoudenní oficiální návštěvu. Během dneška by se měl setkat nejdříve s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem, následně by pak měl povečeřet s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem.

Zítra by pak měl navštívit Evropskou radu, kde se měl setká s jejím šéfem Hermanem Van Rompuyem. Pracovní návštěvu zakončí v sídle Severoatlantické aliance (NATO) setkáním s jejím generálním tajemníkem Andersenem Fogh Rasmussenem.

Zeman by se při pracovních rozhovorech měl podle českých médií věnovat tématům, jako je evropská hospodářská situace a bankovní unie, či energetice a situaci společnosti ČEZ v Rumunsku a Bulharsku.

Dalším tématem, kterým by se měl prezident Zeman v Bruselu zabývat, budou evropské fondy. Česká republika patří k zemím, které mají s včasným čerpáním prostředků z fondů EU problémy. V letošním roce zemi hrozí ztráta 15 až 30 miliard korun, a proto se vláda Jiřího Rusnoka snaží přijmout opatření, které by ji co nejvíce zmírnily.

Podle informací některých českých médií by prezident Zeman mohl otevřít i otázku případného nespuštění čerpání z fondů EU v příštím programovém období 2014-2020, které Česku údajně hrozí ze strany Evropské komise kvůli absenci konkrétních zákonů. Jedná se o legislativu upravující posuzování vlivu staveb na životní prostředí a zákon o státních úřednících (více EurActiv 16.8.2013).

Zeman má prý unijní představitele ujistit, že přijetí chybějících zákonů bude představovat prioritu nové vlády, která vzejde z předčasných voleb. Ty v zemi proběhnou na konci října.

Český prezident se s Barrosem i Van Rompuyem setkal již na začátku dubna. Během jejich společné návštěvy Prahy byla nad Pražským hradem vyvěšena vlajka EU a Zeman následně podepsal dodatek Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik takzvaného eurovalu (EurActiv 2.4.2013).

Současný prezident Zeman je známý tím, že je jeho vztah k evropské integraci kladnější, než postoj jeho předchůdce Václava Klause. Sám se označuje za evropského federalistu (více například v předvolebním rozhovoru). Podle analytiků je však Zemanův postoj těžko předvídatelný, protože může být ovlivněn jeho pragmatickou povahou (EurActiv 1.2.2013).