V Sobotkově vládě ministr pro EU zřejmě nebude. K myšlence se staví vlažně i prezident

zdroj: Pražský hrad

V rámci probíhajících vyjednávání o podobě nové vlády se stále častěji mluví o tom, že by měl být zvýšen počet ministrů. Jedno z nových ministerstev by se mohlo zabývat i evropskou agendou. Jak se podařilo EurActivu zjistit, podle prezidenta Miloše Zemana je vznik podobného ministerstva zbytečný. Zeman nicméně podle svých slov rozhodnutí o vytvoření tohoto postu nechá na nové vládě.

Poměrně značný rozruch vyvolala nedávná slova prezidenta Miloše Zemana, který se nezdráhá ovlivnit podobu nového vládního kabinetu. Na jednotlivá ministerstva totiž hodlá podle svých slov jmenovat jen kandidáty „s dostatečným odborným zázemím“.

Jasno přitom zatím není nejen o personálním složení kabinetu, ale ani o počtu ministrů. Zástupci pravděpodobné budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL sice stále častěji mluví o tom, že v budoucí vládě bude zasedat více než 15 ministrů, jak je tomu nyní, nicméně jaké nové resorty by měly vzniknout, zatím jasné není. Spekuluje se i o možnosti zřízení pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti.

„Pan prezident se domnívá, že ve věcech evropské politiky postačuje státní tajemník pro evropské záležitosti. Co se týče ministra pro evropské záležitosti, je vytvoření této pozice samozřejmě možné, ale záleží na nové vládě,“ sdělila EurActivu Hana Burianová z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Se vznikem tohoto postu podle svých slov nepočítá ani šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Jak řekl v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny, podle něj by měla evropská agenda zůstat v rukou ministerstva zahraničí a státního tajemníka na Úřadu vlády. Klíčovou roli by pak i nadále měl hrát předseda vlády.

„Vzhledem k tomu, že pan prezident vydal v uplynulých týdnech prohlášení, ve kterých některé varianty personálního obsazení vlády rezolutně odmítl, je sympatické, že zde nechává vládě, která se zodpovídá parlamentu, manévrovací prostor,“ komentuje vyjádření prezidenta Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

Změna kompetencí?

Post ministra pro evropské záležitosti existoval v České republice již v letech 2007-2010 a vznikl v souvislosti s půlročním českým předsednictvím v Radě EU v první polovině roku 2009. Fungoval při Úřadu vlády bez aparátu ministerstva.

Jak se EurActivu podařilo zjistit, pro prezidenta Zemana by bylo podstatné, aby v případě vytvoření této staronové pozice byl upraven kompetenční zákon tak, aby byly pravomoci ministra pro evropské záležitosti zcela jasné.

„Vytvoření funkce ministra pro evropské záležitosti by bylo moudrým krokem i v případě, že by tato pozice byla vázána na Úřad vlády. Nepraktické je, že ministr při Úřadu vlády nedisponuje samostatným rozpočtem a i pracovněprávní vztahy jeho útvaru schvaluje vedoucí Úřadu vlády,“ vysvětlil redakci Hokovský.

Podle něj by zmíněná úprava kompetenčního zákona mohla dát větší samostatnost novému ministrovi, a jasně tak vymezit kompetence mezi ním a Ministerstvem zahraničních věcí.

Koordinace evropské agendy je v současnosti v rukou Sekce pro evropské záležitosti při Úřadu vlády. Kritici této situace poukazují na to, že osoba na tomto postu by měla mít také politickou mandát. Rozhodování v evropských otázkách má totiž často politický charakter.

Během vlády premiéra Nečase úkol sladit českou pozici v evropských záležitostech patřil jak vládnímu státnímu úředníkovi Vojtěchu Bellingovi, tak i 1. náměstku ministra zahraničí Jiřímu Schneiderovi. Druhý zmíněný post však v srpnu tohoto roku zrušil nový šéf diplomacie Jan Kohout (EurActiv 5.8.2013).