Zelená úsporám pokračuje, prý se dostane na všechny kvalitní projekty

zdroj: WikimediaCommons.org

Dotační program Zelená úsporám, z něhož se financuje zateplování domů a výměna starých kotlů za ekologičtější formu vytápění, zrychlil koncem roku administraci žádostí, a s největší pravděpodobností se tak vyhne tomu, že bude muset nevyužité prostředky vracet. Navíc bude podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy fungovat až do roku 2013, o rok déle, než se původně očekávalo.

„Máme vyplaceno přes 50.000 žadatelů, jsem přesvědčen, že za půl roku se nám podařilo program rozpohybovat. Jsme v mírném plusu, na všechny, kteří splnili podmínky, se dostane,“ nechal se včera (11. ledna) po jednání vlády slyšet ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Kabinet premiéra Nečase totiž dal zelenou tomu, aby byl v průběhu příštího roku navýšen výdajový limit Státního fondu životního prostředí (SFŽP) o 1,2 miliardy korun (původně se počítalo s částkou ještě o miliardu vyšší). Ke konečnému zúčtování mají být použity i finanční prostředky vybrané fondem na likvidaci autovraků.  

Podle ministerstva pro životní prostředí se tím odvrátí hrozba, že by rezort musel nevyplacené prostředky vrátit. Navíc by mu za nevyčerpání 20 miliardové (v Kč) dotace hrozily i sankce.  

„Jelikož dochází k průběžnému čerpání prostředků za prodej jednotek přiděleného množství od všech kupců zároveň a Česká republika má uzavřené smlouvy ohledně prodeje těchto jednotek jak se státními organizacemi, tak s firmami, tak by se eventuální nedočerpané finanční prostředky vracely jak ´státům´, tak i ´firmám´," vysvětlila EurActivu tisková mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. Taková situace ale podle ní nyní nehrozí, dodala. 

Cílem programu Zelená úsporám, který byl spuštěn v roce 2009, je totiž z výnosů za prodej emisních povolenek financovat zateplování rodinných a bytových domů a dotovat výměnu starých neekologických kotlů na uhlí za nízkoemisní zdroje třeba na biomasu a účinná tepelná čerpadla. Program byl nastaven tak, aby v roce 2012, kdy vyprší platnost Kjótského protokolu, skončil. 

Podle ministra životního prostředí se tak ale zřejmě nestane. Zelená úsporám má podle posledních informací běžet až do roku 2013, čímž si svou životnost prodlouží o jeden rok. 

Nové žádosti sice nebudou přijímány, ale ministerstvo tak získá cenný čas na vyřízení všech kvalitních projektů. 

Je v tom časová tíseň 

V potížích s čerpáním dotací na zateplování se Zelená úsporám neocitá poprvé. Riziko, že by se všechny prostředky do skončení programu úspěšné nepřerozdělily, se objevilo hned krátce pro startu programu v roce 2009. Pak se ale situace obrátila a na podzim o rok později tehdejší vedení ministerstva pod taktovkou Pavla Drobila (ODS) bylo nuceno příjem žádostí o dotace kvůli enormnímu zájmu pozastavit. Až za nového ministra Chalupy byl program znovu rozpohybován. 

„Vedení ministerstva se musí nějak vypořádat s problémy, které v souvislosti s programem Zelená úsporám zdědilo po minulém vedení. Jedním z nich je i časová tíseň,“ potvrdila serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková

Ke konci října evidoval program Zelená úsporám téměř 79 tisíc žádostí na celkových téměř 23 miliard korun. Schváleno bylo více jak 64 tisíc žádostí, které představují více jak 16,5 miliardy korun.

Stanoviska: 

„Program se navíc ocitá v mírném plusu, aktuálně disponuje cca 130 miliony korun. Ty budou použity dále v rámci programu Zelená úsporám, například i pro úspěšné žadatele z oblasti veřejných budov,“ řekl ministr Tomáš Chalupa

„Hnuti DUHA prosazuje, aby vláda vytvořila nový Program energetické nezávislosti, který naváže na Zelenou úsporám a pomůže domácnostem snížit závislost na vytápění drahými fosilními palivy: pomůže se zateplováním budov, výměnou oken, instalaci kotlů na biomasu nebo solárních kolektorů k ohřívání vody a podobně,“ uvádí se na stránkách této ekologické organizace. Prostředky, které by byly v rámci tohoto programu k dispozici, by se získávaly od průmyslových podniků za povolenky ke znečišťování.