Ze všech druhů voleb přikládají Češi nejmenší význam těm evropským, uvádí průzkum

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku s banery ke kampani pro volby do EP v roce 2014; zdroj: EP

Největší důležitost přisuzují voliči komunálním volbám. Naopak na druhém konci pomyslného žebříčku jsou volby do Evropského parlamentu. Tomu odpovídá i tradičně nízká volební účast, která během posledních eurovoleb v roce 2009 dosáhla v Česku 27,5 %. Ukazuje to průzkum agentury STEM.

Volby do Evropského parlamentu jsou nejen v České republice často spojeny s nízkou volebních účastí. Ta v roce 2009 dosáhla 27,5 %. Také celoevropský průměr dosáhl na EU rekordně nízkých 43,1 %.

Ve světle těchto dat asi není velkým překvapením, že Češi při výběru z jednotlivých typů voleb označují za nejméně významné právě ty evropské. Nejvyšší důležitost naopak přikládají volbám komunálním a sněmovním. Ukazuje to průzkum agentury STEM.

Letošní rok bude takzvaný supervolební. Voliči budou moci jít k urnám hned několikrát – kromě voleb do Evropského parlamentu budou Češi vybírat nové obecní zastupitele a třetinu senátorů. Voliči šli navíc vloni k urnám také v rámci prezidentských a sněmovních voleb.

Pořadí prakticky beze změn

Respondenti hodnotili důležitost šesti druhů voleb na stupnici od jedné do pěti, přičemž pět znamenalo velkou důležitost. Zatímco volby do obecních zastupitelstev získaly čtyři nebo pět bodů od 63 % dotázaných, volby do Evropského parlamentu jen od 27 %.

Ve srovnání s podobným průzkumem, který proběhl minulý rok, se pořadí příliš nezměnilo. Pořadí si vyměnily nyní čtvrté prezidentské volby, které předstihlo vybírání krajských zastupitelů.

Komunální volby obdržely v průměru 3,74 bodů, druhé sněmovní pouze o pět setin bodů méně. Evropské volby dosáhly 2,75 bodů.

Češi o volbách nevědí

Situaci v České republice může ilustrovat také nedávný průzkum veřejného mínění uveřejněný sítí nezávislých think-tanků PASOS. Ten ukázal, že pouze 32 % českých občanů vědělo, že představitelé Evropského parlamentu jsou voleni v přímých volbách.

Evropští občané půjdou k urnám na konci května, Češi si budou moci zvolit celkem 21 europoslanců 23. a 24. května.

Autor: Anna Kuznická