Ze Senátu zní kritika národního plánu obnovy. Některé body nemají podle senátorů logiku

© Pixabay

Podle senátorů je národní plán obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z unijního fondu obnovy, sbírkou nápadů bez jasného zacílení. Senát se k němu postaví kriticky. Novinářům to dnes řekli předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek (za STAN) a předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Vládní plán podle Beka „postrádá jasné zacílení na ekonomické a sociální priority“. Je spíše „sbírkou nápadů, které se nacházely ve vládních šuplících“ a na jejich realizaci dosud chyběly peníze, řekl Bek. „Jestliže první verze z podzimu minulého roku byla vnímána jako zcela nedostatečná, současný stav je v očích senátorů – vyjádřeno školní známkou – horší čtyřkou,“ dodal.

Nytra uvedl, že plán je hotov možná jen z půlky. „Kdo šel kolem Strakovky (sídla vlády), dal tam nějaké opatření,“ charakterizoval Nytra vládní dokument. Plán podle něj reflektuje rozdíly mezi jednotlivými regiony, málo akcentovaná je například otázka cestovního ruchu. „Nezpochybňujeme to, aby se investovalo, ale některé body nemají smysl a logiku,“ dodal Nytra.

Tvorbu národního plánu doprovází také kritika z řad stakeholderů a zástupců neziskového sektoru. Ti si stěžují, že dokument vzniká „za zavřenými dveřmi“ a vláda jej s nimi dostatečně nekonzultuje. Náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu odpovědná za koordinaci přípravy plánu Silvana Jirotková si však stojí za tím, že konzultace s partnery probíhaly a byly rozsáhlé. Ministerstvo je podle jejích slov připraveno dále diskutovat, brzy bude na programu mezirezortní řízení. Uvedla to na nedávné debatě věnované tvorbě národního plánu obnovy.

Národní plán obnovy je „podpultové zboží“. Podniky i organizace chtějí větší slovo, čas ale dochází

Do konce dubna má Česko čas na to předložit Evropské komisi dostatečně přesvědčivý plán, jak chce využít peníze z nového fondu obnovy. Zatím to však stále vypadá, že s dosavadní podobou dokumentu není spokojený téměř nikdo.

Plán slouží jako podklad pro čerpání prostředků z nového unijního fondu obnovy, který má evropským zemím pomoci s restartem ekonomik po koronavirové krizi. Česko by si z fondu mělo přijít na přibližně 172 miliard korun.

Český plán navazuje na šest pilířů české hospodářské strategie. Velká část prostředků bude směřovat do digitalizace, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence.

Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení Národního plánu obnovy duben. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) již dříve uvedl, že peníze by z unijního fondu mohly být čerpány od poloviny letošního roku. Prostředky pak budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022 a do roku 2023 zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Fond obnovy pomůže Česku snížit emise, na splnění klimatických cílů ale stačit nebude

Česko musí bojovat s pandemií, znovu nastartovat hospodářský růst, transformovat energetiku a snížit emise skleníkových plynů. S tím vším má Česku pomoci evropský rozpočet. Zdrojů je dostatek, otázkou zůstává, jak je efektivně využit.