Zaorálek: Peníze z fondu obnovy EU by mohly zafinancovat státní audiovizuální fond

Ministr kultury Lubomír Zaorálek © EPA

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvažuje o zřízení nového státního fondu, který by podporoval tuzemskou audiovizuální tvorbu. Peníze na jeho vznik by bylo možné získat z evropského fondu obnovy, který by měl podle Zaorálka do ČR přinést 182 miliard korun.

Podle Zaorálka, který o záměru informoval dnes na tiskové konferenci k filmovému festivalu v Karlových Varech, by měl Fond vzor ve Státním fondu kinematografie a mohl by podporovat českou seriálovou tvorbu, případně nezávislou českou kinematografii.

„Projednáváme na vládě národní plán obnovy, který se rekrutuje ze 182 miliard od Evropské unie. Mohu říci, že dostaneme slušnou sumu na kulturu a kreativní průmysl. Je šance, že pro příští rok bychom mohli začít pracovat s fondem audiovize,“ řekl dnes Zaorálek.

Celkově by ze zmíněného zdroje podle Zaorálka mohlo jít v Česku do kreativních průmyslů 2,5 miliardy korun. Audiovizuální fond by mohl mít k dispozici řádově stamiliony korun, řekl ministr ČTK. Mohlo by to být na tři roky, tedy nebyla by to jednorázová injekce, začalo by něco, co by potom mohlo pokračovat, doplnil. „Byl bych rád, kdybychom z prostředků, které získáme, vytvořili fond, jímž bychom podpořili tvorbu českých seriálů i nezávislé české produkce. Je to příležitost dát další zdroj pro českou filmovou produkci, do budoucna je to důležité,“ řekl.

Komise Česku schválila státní podporu ve výši 900 milionů korun pro program COVID kultura

Evropská komise schválila 900 milionů korun na program COVID kultura. Ten má pomoci pořadatelům kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit. Organizátoři mohou o dotace z programu žádat od úterý.

Na evropském fondu obnovy se v létě shodli lídři Evropské unie jako na pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Z fondu obnovy budou moci státy od ledna příštího roku začít čerpat 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun). Dříve se uvádělo, že Česko by na dotacích z nového fondu mělo získat 8,7 miliardy eur (přes 230 miliard korun).

„Evropa nám nabízí 182 miliard, plán v pracovní verzi měl 230 miliard. Předpokládá se, že se bude o těch sumách vyjednávat,“ řekl dnes ČTK Zaorálek. „Celou dobu říkám, že kultura a kreativní průmysl je ten typ odvětví, který Evropská komise zpochybňovat nebude. To je ten typ investic do lidí spíše než třeba do stavebnictví,“ řekl Zaorálek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že peníze z fondu obnovy by Česko mělo využít především v automobilovém průmyslu, ve zdravotnictví a při digitalizaci.

Pandemie tvrdě zasáhla kulturu. Je čas na její záchranu, vyzývají europoslanci

Koronavirová pandemie ochromila kulturní a kreativní průmysl. Evropské státy se pochopitelně soustředily nejprve především na ochranu veřejného zdraví. Europoslanci ale upozorňují, že by se nemělo zapomenout na kulturu a chtějí ji podpořit z unijních fondů.