Zahraniční média se obávají návratu komunistů

Zdroj: www.cssd.cz.

Včerejší rozpuštění Poslanecké sněmovny je tématem, které se objevuje i ve všech velkých zahraničních médiích. Agentura Reuters mimo jiné upozorňuje na to, že by předčasné volby mohly po 23 letech opět přivést k moci komunistickou stranu. Děje se tak symbolicky ve dnech, kdy si Česká republika připomíná 45 let od počátku okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Po několikahodinové diskuzi se včera (20. srpna) zákonodárci rozhodli pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. To podpořili především poslanci z řad ČSSD, TOP09, KSČM a Věcí veřejných. Rozhodnutí nyní musí schválit ještě prezident Miloš Zeman.

Rušné politické léto a včerejší rozhodnutí zákonodárců bedlivě sledují také zahraniční média. Zatímco většina z nich se snaží především objasnit nepřehlednou situaci, některá také upozorňují na fakt, že by mohly předčasné volby přivést po 23 letech k politické moci i komunistickou stranu.

V předvečer dnešního 45. výročí dne, kdy na území Československa vnikla vojska pěti zemí Varšavské smlouvy a následnou okupací zastavila reformní proces Pražského jara, citoval Reuters lídra sociálních demokratů Bohuslava Sobotku. Ten v rozhovoru pro tuto tiskovou agenturu prohlásil, že doufá, že se jeho straně podaří zformovat menšinovou vládu podporovanou dalšími stranami.

„Je určitě pravděpodobné, že můžeme očekávat vyjednávání s KSČM,“ řekl prý Sobotka a dodal, že komunisté jsou běžně přítomni ve vedení na regionální úrovni, což v jeho očích nevyvolává žádný problém. Na druhou stranu však odmítá, že by se KSČM mohla stát součástí příští vládní koalice.

„Mnoho lidí této desetimilionové země si spojuje komunisty s 41 lety útlaku. Ale tím, že strana byla dlouhou dobu mimo politický vliv, unikla obviněním z korupce a skandálům, se kterými se potýkaly vlády po pádu komunistického režimu,“ napsal Reuters.

Tisková agentura dodává, že strana se sice omluvila za své předlistopadové činy a v mnoha otázkách domácí politiky je velmi blízká programu sociálních demokratů, nicméně zejména v zahraniční politice je KSČM pořád velmi „nekompromisní“, protože požaduje například vystoupení České republiky ze Severoatlantické aliance.

„Komunističtí zákonodárci se stále nazývají ‘soudruhu‘ a stranický místopředseda má ve své kanceláři portrét Karla Marxe,“ všímá si Reuters.

Nejpravděpodobnějším termínem předčasných voleb se nyní zdá být 25. a 26. říjen. Podle původního plánu měly volby do dolní komory proběhnout až v květnu příštího roku, tedy tak, aby se kryly s volbami do Evropského parlamentu. Odlišné termíny budou mít podle europoslanců vliv jak na volební účast během evropských voleb, tak i na předvolební témata (EurActiv 17.7.2013).