Zahradil se stal lídrem frakce Evropských konzervativců

Zdroj: Evropský parlament.

Vedoucí skupiny europoslanců za ODS Jan Zahradil se včera večer stal prvním Čechem, který povede poslaneckou frakci v Evropském parlamentu. V této pozici střídá Poláka Michala Kaminského, který koncem ledna na post lídra frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) rezignoval.

„Je to samozřejmě velké uznání pro mě, pro ODS i pro Českou republiku,“ uvedl v prohlášení čerstvě zvolený lídr Evropských konzervativců. „Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí,“ dodal.

Tajná volba předsedy uskupení, které spolu s občanskými demokraty tvoří britští konzervativci, polská strana Právo a spravedlnost bývalého premiéra Jaroslava Kaczyńského a několik menších evropských stran, se uskutečnila včera ve večerních hodinách. Jan Zahradil v ní porazil britského konzervativního europoslance Timothyho Kirkhopea, který o tento post usiloval již podruhé. Pro českého kandidáta zvedlo ruku 33 europoslanců, jeho protikandidát získal 18.

Jako předseda jedné ze sedmi frakcí v 736členném Evropském parlamentu se bude Zahradil účastnit schůzek tzv. konference předsedů, jejímiž členy jsou vedle předsedy celého shromáždění předsedové jednotlivých frakcí. Tento orgán má zásadní vliv na to, jaká témata bude Evropský parlament projednávat.

O post předsedy frakce se původně ucházel také polský europoslanec ze strany Právo a spravedlnost Ryszard Legutko, ale ten krátce před hlasováním svou kandidaturu stáhl.

Zahradil zůstane v čele frakce pouze do prosince a dokončí tak 2,5letý mandát svého předchůdce Kaminského. Frakce si pak v řádném termínu, který se kryje s polovinou funkčního období Evropského parlamentu, zvolí nové vedení.

Zahradil bude v čele 55členné ECR (původně klub 54 europoslanců se rozšířil o dánskou poslankyni Annu Rosbach, která vystoupila z krajně pravicové frakce EFD) vůbec prvním Čechem, který nějakou z politických frakcí v Parlamentu povede.

Skupina Evropských konzervativců a reformistů je společným projektem britských toryů a občanských demokratů a Jan Zahradil je považován za jednoho z duchovních otců celého projektu. Frakce, která si v Bruselu nese nálepku euroskeptiků, se již od dob svého založení po Evropských volbách v roce 2009 musí vyrovnávat s kritikou.

Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že strany by měly na rozhodování Evropského parlamentu větší vliv jako členové frakce evropských lidovců než jako členové ECR, která je co do velikosti až pátou v pořadí. Britští konzervativci a občanští demokraté jsou navíc kritizováni i za to, že svou frakci vystavěli na stranách, které jsou spojovány s xenofobní rétorikou. Krom několika menších stran míří tyto výtky i na adresu polské Právo a spravedlnost.

Na povrch navíc čas od času pronikají spekulace o možném zániku frakce. Naposledy je rozdmýchala rezignace Michala Kaminského, který se na podzim loňského roku rozešel se svou stranou Právo a spravedlnost, jejíž postoje označil za příliš „extremistické“.

„Od samého začátku jsme byli pod velkým mediálním tlakem, ale také pod tlakem našich politických konkurentů, kteří se nás snažili vyportrétovat jako jakousi marginální, antievropskou, v podstatě okrajovou, frakci, která tady nemá žádný vliv a která má jen negativistické postoje. To samozřejmě pravda není,“ řekl Zahradil po svém zvolení Českému rozhlasu. Dodal, že jedním z jeho hlavních cílů je zlepšit mediální prezentaci frakce.

Britský Telegraph uvádí, že volba Zahradila je pro skupinu, kterou s 25 europoslanci dominují britští toryové, nouzovým řešením do doby, než si strana v prosinci zvolí nové vedení. Jak deník uvádí, volba českého europoslance může nyní rozbouřené vody uklidnit.