Pro českou budoucnost by byl odchod z EU hrozbou, řekl dnes premiér Andrej Babiš velvyslancům. Zmínil ekonomický význam členství, ale zároveň upozornil na nutnost zajistit bezpečnost kontinentu. V otázkách migrace je podle něj nutné hledat celoevropské řešení.
„Jsme pevnou součástí Západu, jsme členy v EU a jsme spojencem v rámci NATO, a to nikdo nemůže zpochybnit,“ řekl na dnešní výroční poradě s velvyslanci český premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud někdo mluví o czexitu, tak ohrožuje naši budoucnost,“ uvedl. Připomněl, že do EU míří 83 procent českého exportu a že za dobu členství v unii Česko mělo z evropských fondů čistý příjem 700 miliard korun. Za dobu členství v EU vzrostl český hrubý domácí produkt o 37 procent.
Na poradě vystoupil i ministr zahraniční Jan Hamáček (ČSSD) a také ten zdůraznil důležitost členství ve zmíněných organizacích. „Jsme sice malá země, ale můžeme věci ovlivňovat ať už ve spolupráci s našimi sousedy, s partnery v Evropské unii nebo Severoatlantické alianci a na půdě mezinárodních organizací“, připomněl.
Vidina czexitu podle průzkumu znepokojuje většinu firem působících na tuzemském trhu, čtvrtinu těch zahraničních by tento krok pravděpodobně donutil Česko opustit. Z českých parlamentních stran prosazuje vystoupení z unie SPD Tomia Okamury, členství v NATO zpochybňují zase komunisté. Právě o hlasy KSČM se opírá současná Babišova vláda.
Babiš prohlásil, že vláda vystupuje k EU kriticky v situaci, kdy prosazuje české národní zájmy, to ale podle něj neznamená, že by měla protievropský postoj. „Evropská unie by se měla vrátit ke své podstatě, k původnímu poslání. To znamená bezpečný a prosperující kontinent založený na vnitřním trhu,“ řekl. Očekává, že nová Evropská komise, která vznikne příští rok po evropských volbách, se zaměří na dokončení vnitřního trhu.
Premiér se v projevu k velvyslancům věnoval také migraci, v níž je podle něj třeba hledat celoevropské řešení. To podle něj spočívá v hledání dohody o vracení uprchlíků se severoafrickými státy po vzoru smlouvy, kterou EU uzavřela s Tureckem a která omezila proud migrantů po takzvané balkánské cestě. Babiš také jednoznačně odmítl kvóty na přerozdělování migrantů mezi členské země unie. „Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol,“ řekl.
Vláda v tomto ohledu pokračuje ve stejném přístupu, který Česko zastává už od roku 2015. Premiérovy výroky na Twitteru stihl okomentovat Miroslav Kalousek z TOP09. „Ano, Andrej Babiš má pravdu, je to symbol. Symbol sobectví, vyčůranosti a neschopnosti být věrohodným partnerem ve společenství EU. Ostatní země si bez nás jistě poradí. Nám zbude nulový mezinárodní respekt, hanba a opovržení…,“ podělil se o svůj názor poslanec.
Babiš rovněž prohlásil, že by se při debatě o výši příspěvků na obranu, která se vede v rámci Severoatlantické aliance, nemělo přihlížet pouze k podílu těchto výdajů na HDP, ale i k jejich absolutní výši. Podle dohody, kterou státy NATO potvrdily na summitu ve Walesu v roce 2014, by měla každá země aliance dávat na obranu přinejmenším dvě procenta HDP. Na tento cíl opakovaně apeluje i americký prezident Donald Trump. Česko v současnosti na obranu vydává 1,1 procenta HDP, podle vládního plánu by dvou procent měla dosáhnout v roce 2024.