Volební výsledky vyvolaly spekulace o rozpadu frakce ECR

Zdroj: Evropský parlament.

Volby v ČR a možná koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných vyvolala v Bruselu spekulace, zda menší koaliční partneři, jejichž postoj k evropské politice je vnímán jako proevropský, nepřimějí ODS k vystoupení z frakce ECR, kterou europoslanci z ODS založili společně s britskými konzervativci. Poslanec Jan Zahradil ale podobné spekulace zásadně odmítá.

Po českých volbách, z nichž z vysokou pravděpodobností vzejde koaliční středopravá vláda pod vedením ODS, mezi bruselskými novináři kolují spekulace o možném rozpadu frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Proevropštější TOP09 a Věci veřejné mohou prý euroskeptické poslance z ODS tlačit k vystoupení z frakce.

ECR je společným projektem britských toryů a českých občanských demokratů. Společně s nimi jsou ve čtvrté největší parlamentní frakci v Evropském parlamentu poslanci polské strany Právo a spravedlnost a zástupci pěti dalších členských zemí EU.

Jan Zahradil, lídr skupiny českých europoslanců za ODS, ale podobné spekulace odmítá s tím, že se jedná zřejmě o snahu některých skupin, kterým je ECR trnem v oku. „Někdo pouze cíleně vypouští balónky“, které se nezakládají na skutečnosti, řekl EurActivu s tím, že podobné spekulace obvykle vycházejí od některých představitelů Evropské strany lidové (EPP).

Konzervativci i občanští demokraté byli její součástí v předchozím volebním období a je tedy možné, že někteří poslanci nesou oslabení své frakce těžce.

Podle českého europoslance projekt společného parlamentního uskupení rozhodně nekončí. Premiérský post pro místopředsedu ODS Petra Nečase by dokonce mohl význam ECR posílit. „Pokud budou dvě z velkých stran mít své premiéry, bude to frakci legitimizovat,“ dodává Zahradil v odkazu na nedávné volby ve Velké Británii, kde se premiérské funkce ujal předseda konzervativců David Cameron.

Tiskový mluvčí TOP09 Jana Jákoba EurActivu řekl, že spekulace o možném tlaku na poslance ODS nejsou na místě. „Není to aktuální,“ řekl EurActivu s tím, že předběžná vyjednávání o budoucí koalici „ještě do takových detailů nešla“.

Žádná nová „Lisabonská smlouva“ před námi není

Na otázku průniku mezi programy možných koaličních partnerů ve vztahu k EU a podobu evropské politiky případné budoucí vlády Jákob uvedl, že vláda bude „spíše proevropská“. „Nedovedu si představit, že by to bylo jinak,“ dodal.

Možných programových divergencí se nebojí ani Zahradil. Tak zásadně kontroverzní témata jakým byla Lisabonská smlouva nás podle něj zřejmě nečekají. A pokud jde o současnou bouři, která se strhla kolem rozpočtové disciplíny v zemích eurozóny, europoslanec je přesvědčen, že v odmítání přesunu pravomocí na evropskou úroveň se strany „velmi shodují“.

Předvolební vystoupení Miroslava Kalouska byla v tomto ohledu „rezervovaná“ a Věci veřejné nebudou přesouvání rozpočtových pravomocí do Bruselu nakloněné vzhledem „ke svému populistickému nádechu,“ myslí si Zahradil. Na rozdíl od bývalých koaličních partnerů – KDU-ČSL a Strany zelených, prý TOP09 ani Věci veřejné „netrpí eurohujerstvím“. „V evropské politice by nám to mělo klapat,“ dodává.

Spekulace zasáhly také konzervativce

Podobné spekulace o možném rozpadu frakce ECR se objevily také v souvislosti s nedávnými britskými volbami, z nichž vzešla dvoubarevná vláda konzervativců a silně proevropských liberálních demokratů. Naposled se v tomto smyslu vyjádřil bývalý eurokomisař Chris Patten, který v konzervativní straně vede křídlo usilující o reformu strany směrem k „progresivnímu konzervatismu“.

Patten v rozhovoru pro BBC nedávno naznačil, že se strana pod vedením Davida Camerona vrátí do frakce EPP. Geoffrey Van Oden, jeden z předních členů konzervativní strany v Evropském parlamentu, ale podobná tvrzení ostře odmítl. Poslanec EurActivu řekl, že Pattenova prohlášení jsou pouze jeho „osobními názory“, které „v žádném případě neodrážejí politiku konzervativců“.

Vznik frakce ECR byl v minulosti v Británii ostře kritizován řadou komentátorů, podle nichž se toryové po odchodu z „hlavního proudu“ v novém uskupení izolují a ztratí vliv na formování evropské politiky.

Van Orden se ale proti označování EPP za „hlavní proud“ ostře ohradil. „To, co se může politikům v Berlíně, Paříži nebo Bruselu, kteří podporují přebujelou unijní byrokracii, zdát jako hlavní proud, vypadá jinak z Londýna, Prahy nebo Varšavy“, prohlásil.