Výbor pro evropské záležitosti povede lidovec Benešík

zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecké kluby ČSSD, ANO a KDU-ČSL dnes představily rozdělení jednotlivých výborů v Poslanecké sněmovně. V čele Výboru pro Evropské záležitosti by měl usednout starosta obce Strání a zastupitel Česka v unijním Výboru regionů Ondřej Benešík, který je poslancem KDU-ČSL.

Šéfové poslaneckých klubů tří potenciálních koaličních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dnes (3. prosince) dohodli na rozdělení sněmovních výborů.

Do čela Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) by měl usednout poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík. Lídr lidovecké kandidátky a starosta obce Strání v rámci funkce starosty také zastupuje Českou republiku ve Výboru regionů v Bruselu. Externě spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, kde přednáší Evropskou integraci.

Úkolem VEZ je především parlamentní kontrola evropské politiky české vlády. Ta však byla podle odborné veřejnosti v minulých letech spíše formální. Uvádí se, že 60 – 80 % české legislativy pochází z evropské úrovně.

„Podle mě by na schůze Výboru pro evropské záležitosti měl chodit premiér i samotní ministři a neměli by za sebe posílat náměstky. Ministři mají často pocit, že mají mandát a můžou si dělat, co chtějí, ale to není pravda. Výbor pro evropské záležitosti má u nás i v ostatních zemích EU silnější postavení, než kterýkoliv jiný výbor,“ řekl v nedávném rozhovoru bývalý předseda VEZ Ondřej Liška (Strana zelených).

Před čtrnácti dny se také poslanci shodli na tom, že ve Výboru pro evropské záležitosti zasedne celkem 19 poslanců.

Zahraničí pro TOP 09

Rozhodlo se také o vedení všech dalších výborů. ČSSD a ANO získají po pěti výborech, lidovci, stejně jako TOP 09, ODS a Úsvit získají jeden. Tří výbory připadnou komunistům.

Do čela zahraničního výboru by se měl postavit poslanec z řad TOP 09. Rozpočtový a ústavně právní výbor by měl připadnout sociálním demokratům. Hospodářský výbor získalo ANO.