Vondra před předsednictvím: Intenzita kontaktů i práce je ohromná

ČR intenzivně dokončuje přípravy na předsednictví. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ve svém vystoupení před členy sněmovního výboru pro evropské záležitosti poslance ujistil o připravenosti ČR na předsednictví. Zároveň získává jasnější obrysy možná spolupráce opoziční ČCSD a vlády v průběhu předsednictví.

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra vystoupil před členy sněmovního výboru pro evropské záležitosti s ujištěním, že ČR je na předsednictví připravená. Zároveň řekl, že finální verze programu českého předsednictví, kterou předloží premiér Mirek Topolánek ve druhém lednovém týdnu ke schválení Evropskému parlamentu, bude hotová koncem roku. Je důležité, aby program obsahoval aktuální verzi priorit.

ČR je součástí předsednického tria spolu s Francií, od níž předsednictví přebírá, a Švédskem, jemuž předsednictví předává, a proto se musí v našem programu odrazit i to, co se třeba Francii nepodaří dokončit. Nezbytné je také, aby se v programových prioritách odrazila realita současné světové hospodářské krize.

Vláda ČR se nyní také snaží domluvit s opozicí na určité spolupráci a toleranci během půlročního předsednictví, které je prestižní záležitostí pro každý členský stát EU. Premiér Mirek Topolánek jednal s představiteli parlamentních stran před dvěma týdny. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry vláda vyjednává s opozicí především o tzv. párování v parlamentu, kdy při absenci ministrů vládní strany nehlasuje odpovídající počet opozičních poslanců, a také o šestiměsíčním přerušení opozičních snah vyslovit nedůvěru koaliční vládě.

„Já to chápu, opozice má svou roli a nemůže se jí vzdát, ale bylo by asi na místě po těch šest měsíců řekl bych více táhnout za jeden provaz,“ řekl Vondra včera novinářům. Vicepremiér také uvedl, že od předsednictví se bude „odvíjet naše autorita ve všech evropských státech“.

Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek ve včerejším tiskovém prohlášení uvádí, že „ČSSD je připravená i v této pozdní fázi zapojit se se vší vážností do finálních příprav priorit předsednictví a zhostit se aktivní role v jeho průběhu. Společným zájmem a cílem musí být pro vládu i ČSSD úspěšně zvládnout vedení EU.“