Vládní prohlášení: Dočkáme se přijetí eura i fiskálního paktu

zdroj: Úřad vlády

Tento článek je součástí Special reportu: Nové priority evropské politiky ČR

Přijmeme euro a fiskální pakt a připojíme se k bankovní unii, slibují ministři. Vláda a MZV připraví koncepci českého působení v EU a bude se snažit o směřování ČR více diskutovat s odbornou veřejností i občany. Kabinet bude aktivněji působit při umisťování českých občanů v evropských institucích. Uvádí to neoficiální verze vládního prohlášení.

Zatímco koaliční smlouva přijatá v polovině prosince sice deklarovala velký obrat v evropské politice, ale v konkrétních krocích příliš detailní nebyla, zdá se, že vládní prohlášení představí konkrétní kroky.

Neoficiální verze tohoto dokumentu, o kterém by měl kabinet hlasovat zítra (12. února) večer, evropské problematice věnuje relativně dlouhou pasáž. Co se v ní dočteme?

  • Euro, fiskální pakt a bankovní unie

„Vláda bude usilovat o vytvoření podmínek pro přijetí eura a je připravena stvrdit závazek ČR ke vstupu do eurozóny,“ uvádí se v předběžné verzi smlouvy.

Jako prvořadý zájem označují ministři stabilizaci hospodářské a měnové situace v EU. Proto by podle nich mělo dojít k hlubší koordinaci hospodářské a fiskální politiky.

Vláda také potvrdila nedávná slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a chce se připojit k takzvanému fiskálnímu paktu, neboli Smlouvě o stabilitě, spolupráci, správě a řízení v hospodářské a měnové unii. Její podpis v lednu 2012 odmítl tehdejší český premiér Petr Nečas společně s Britem Davidem Cameronem.

V neposlední řadě chce také změnit zdrženlivý český postoj k bankovní unii. „Vzhledem k úzkému propojení českého finančního sektoru s evropským bude aktivně hájit své zájmy ve vznikající bankovní unii, včetně přípravy na přistoupení.“

  • Více Čechů do Bruselu

Vláda dále slibuje, že bude lépe využívat možnosti členství v Evropské unii a bude působit aktivněji a jednotněji. Jak toho chce kabinet dosáhnout?

„Budeme aktivněji působit při umisťování českých občanů v evropských institucích a nastavíme pravidelný dialog s evropskými institucemi, budeme také aktivněji spolupracovat se zástupci ČR v Evropském parlamentu,“ uvádí dokument.

Sobotkův kabinet chce dále posílit dialog s Poslaneckou sněmovnou a Senátem, sociálními partnery a občanskou společností při formulování a prosazování zájmů ČR. Evropskou politiku má koordinovat Úřad vlády. V době Nečasova kabinetu vznikaly v této otázce spory mezi vládou a ministerstvem zahraničí, které vyvrcholily vznikem dvou postů státních tajemníků pro EU.

„Úřad vlády a MZV společně připraví koncepci českého působení v EU a společně budou uskutečňovat evropskou komunikační strategii, v jejímž rámci vláda povede intenzivní dialog o evropských otázkách s odbornou veřejností i občany ČR,“ dočteme se v neoficiální verzi smlouvy.

  • Čerpat efektivněji

Maximální možné dočerpání evropských fondů za období 2007-2013 je další prioritou, kterou v dokumentu nalezneme.

Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) včera informovala o tom, že Česká republika patří mezi nejpomaleji čerpající země v EU. V loňském roce země nezvládla vyčerpat 10 miliard korun.

Prostředky by měly být použity například na rozvoj podmínek pro soukromé podnikání, vymahatelnost práva, nastartování udržitelného hospodářského růstu či zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky země.

  • Rozšíření o země Balkánu

Pro evropskou konkurenceschopnost je podle ministrů důležité uzavírat obchodní a investiční dohody se třetími státy. Podporují proto například dokončení jednání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA.

V oblasti zahraničního působení EU klade vláda důraz především na větší účinnost a koherenci Společné zahraniční a bezpečností politiky. Důležité bude také posilování Východního partnerství (tedy vztahů s Běloruskem, Ukrajinou, Moldavskem a zeměmi Kavkazu) a rozšiřování EU zejména o státy západního Balkánu. Vláda také deklaruje, že bude podporovat přiměřené zapojení ČR do misí a operací Společné bezpečnostní a obranné politiky.

Autor: Anna Kuznická