Vláda zkritizovala Schwarzenbergovi koncepci zahraniční politiky

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí; zdroj: www.vlada.cz.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg slíbil, že návrh nové koncepce zahraniční politiky, kterou mu minulý týden vrátila vláda k přepracování, doplní o vysvětlení a argumenty. Svůj údajně „proevropský tón“ však měnit nehodlá. Před víkendem to sdělil českým médiím.

Vláda na svém posledním zasedání neschválila novou koncepci zahraniční politiky prezentovanou ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Dokument si vysloužil kritiku nejen od premiéra Petra Nečase a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS), ale také od prezidenta Václava Klause a opozice.  

Dokument je příliš proevropský

Schwarzenberg je Nečasem a Vondrou kritizován především kvůli tónu celého dokumentu, který je podle nich příliš proevropský až idealistický. Šéf české diplomacie ale v pátek pro deník Právo uvedl, že sice hodlá některé myšlenky v dokumentu více rozvést, z proevropského vyznění ale nesleví. 

„Zajisté nesnížím akcent na evropskou politiku. To ode mě nemůže nikdo očekávat,“ řekl. 

Nečasovi s Vondrou se také nelíbí, že se v dokumentu nijak neodrážejí současné problémy eurozóny v čele s Řeckem.  

„Vůbec se tam nezohledňuje aktuální krize eurozóny a výzvy a rozhodnutí, před které nás to staví. Není tam ani zmíněna potřeba dotáhnout do konce vyvázání z Evropské listiny základních práv a svobod, která je součástí Lisabonské smlouvy,“ sdělil Lidovým novinám Alexandr Vondra, šéf rezortu obrany. 

K tomu šéf české diplomacie pouze dodal, že tyto aspekty svým charakterem nespadají do koncepčního dokumentu, a jsou proto zahrnuty do „Koncepce působení ČR v EU“, jejíž přípravu koordinuje Úřad Vlády. 

Koncepce je nevyvážená 

Předmětem kritiky se dokument stal také kvůli údajné „nevyváženosti“ ve vztahu země k EU a NATO. Vondra zdůraznil, že Česká republika je pevně zakotvena v obou institucích, ale koncepce to nerespektuje. V této souvislosti poukázal na to, že EU jsou v dokumentu věnovány tři stránky, NATO pouze dva odstavce.  

Ministr zahraničí Schwarzenberg se jeho slova snažil odrazit odkazem na existenci Bezpečností strategie státu a armádní Bílou knihu, které se NATO detailněji věnují.  

Další kritik, prezident Václav Klaus, se k dokumentu vyjádřil odmítavě také proto, že je podle něj psán spíše úřednickým a nikoliv politickým jazykem, což de facto znemožňuje předpovědět českou pozici ke konkrétním otázkám v institucích EU. 

Dvoukolejnost české politiky 

Spor o koncepci české zahraniční politiky na následující dva roky tedy znovu potvrzuje, že v rámci koalice existují na otázky spojené s problematikou EU různé pohledy.  

To se také projevilo i v loňském sporu mezi Nečasem a Schwarzenbergem, v němž šlo o vytvoření postu evropského tajemníka, který by zodpovídal přímo premiérovi (např. EurActiv 5.8.2010). 

Šéf české diplomacie Schwarzenberg v této souvislosti dlouhodobě poukazuje na fakt, že rolí českého premiéra je především koordinace a nikoliv určování jednotlivých politik, které spadají do kompetence rezortů – za otázky evropské politiky tak má podle jeho výkladu nést zodpovědnost Černínský palác.  

Jistou dvoukolejnost politiky České republiky vůči EU kritizuje i místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který trvá na projednání Schwarzenbergova koncepčního dokumentu ve sněmovně. 

„Budeme chtít, aby se k tomu zařadil mimořádný bod. Tím se musí sněmovna zabývat, protože je to pokus o revizi zahraničněpolitického směřování země,“ prohlásil místopředseda sněmovny za ČSSD Zaorálek. 

Vláda se k přepracované verzi textu vrátí zhruba za měsíc.