Vláda zřídila post státního tajemníka pro EU, bude jím Vojtěch Belling

zdroj: www.vlada.cz.

Vláda Petra Nečase na svém včerejším (31. srpna) zasedání schválila funkci státního tajemníka, který bude mít na starosti záležitosti spojené s EU. Podle premiéra se jím stane dosavadní šéf evropské sekce Úřadu vlády ČR Vojtěch Belling. Proti způsobu zřízení funkce se ale ohradil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Premiéra také obvinil z narušování důvěry v rámci koalice.

Spor o post státního tajemníka pro evropské záležitosti vstupuje do dalšího dějství. Po téměř roční pauze se téma znovu otevřelo, když minulý týden premiérova ODS přišla s návrhem na jeho zřízení – v době, kdy se vládních jednání kvůli sporům v koalici neúčastnila strana šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). 

Včera byla pozice státního tajemníka pro Evropu, který bude mít v popisu práce stejnou agendu, jež v minulosti vykonával coby ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, Štefan Füle nebo Juraj Chmiel, schválena. Podle vyjádření premiéra Nečase se jím stane dosavadní ředitel evropské sekce Úřadu vlády Vojtěch Belling

Narušení důvěry 

Způsob zřízení funkce ale odsoudil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, podle něj jím premiér narušil důvěru mezi koaličními stranami. 

„Postup pana ministerského předsedy považujeme za vážné narušení důvěry koaličních partnerů. Jako příklad dávám, že poslední verze té změny jednacího řádu vlády byla vložena v devět hodin ráno, kdy také začalo jednání vlády, takže nebyla nejmenší možnost se tím zabývat, což je na pováženou,“ řekl Schwarzenberg novinářům a vyzval Nečase, aby se celá záležitost vyřešila skrz koaliční smírčí řízení. 

Nápad ustavit pozici státního tajemníka pro EU, který by záležitosti spojené s Unií koordinoval, poprvé krátce po volbách představil samotný premiér Nečas. Myšlenka je zakotvena i v textu koaliční dohody. 

S Nečasovým názorem ale dlouhodobě nesouhlasí právě ministr zahraničí Schwarzenberg. Na rozdíl od premiéra je šéf české diplomacie přesvědčen, že vztahy s Bruselem představují neoddělitelnou součást zahraniční politiky, a proto by měly patřit do kompetencí Černínského paláce.   

Ministr obrany Alexandr Vondra, který evropské záležitosti spravoval v době českého předsednictví (do pádu Topolánkova kabinetu v květnu 2009), si myslí, že zřízením nové funkce Černín o žádné kompetence nepřichází. 

„Rok probíhal dialog mezi Úřadem vlády a ministerstvem zahraničí o tom, jakým způsobme naplnit koaliční dohodu. Tam je jasně uvedeno, že vnitrostátně koordinuje pozice k EU předseda vlády a jinak tomu a ni být nemůže, protože to všechno pak vrcholí na Evropských radách, kde se zúčastňuje pouze premiér a ministři tam nejsou přítomni,“ řekl pro Český rozhlas 1 Radiožurnál.