Vláda zatím neschválila plán obnovy. Babiš jej bude tento týden konzultovat v Bruselu

© EPA

Návrh takzvaného plánu obnovy ČR, v jehož rámci má Evropská unie pomoci obnově českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun, vláda dnes zatím neschvalovala. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

„Nebylo nezbytně nutné, abychom dnes tento materiál, který ještě není finálně hotový, schvalovali. A to čistě z toho důvodu, že to po nás nikdo nechce,“ uvedl Havlíček. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj jede tento týden do Bruselu mimo jiné na konzultace k plánu, které budou zatím neformálního charakteru. „Tak jako je už zahájily některé další země. Budeme první, kdo bude mít v rukou tento ucelený materiál k 15. říjnu,“ dodal.

Jedním z důvodů, proč vláda materiál zatím neschválila, je podle ministra to, že dokument nyní obsahuje požadavky, které o zhruba 105 miliard korun přesahují příslib EU. „Do jaké míry se budeme k těmto nadpožadavkům přiklánět, bude právě vyplývat z předběžných konzultací na úrovni Evropské komise,“ uvedl Havlíček.

Video: Evropu čeká zelená obnova. Je na ni ČR připravena?

Česká republika by měla z evropského rozpočtu získat v následujícím programovacím období 2021-2027 celkem 964 miliard korun. Peníze začnou z evropských zdrojů proudit již v druhé polovině příštího roku, a ČR si proto musí ujasnit, jakým způsobem je vynaloží.

Evropské peníze mají podle aktuální verze plánu zamířit hlavně do investic, nejvíce do zlepšení dopravní infrastruktury, odklonu od využívání uhlí a přípravy na dopad klimatické změny. Návrh kritizují některé ekologické a nevládní organizace.

Peníze pro Česko jsou součástí balíku 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), na jehož základních obrysech se v červenci shodli lídři zemí EU. Fond má evropským ekonomikám pomoci z krize způsobené omezeními proti šíření koronaviru. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v polovině září uvedla, že více než třetina z těchto peněz bude použita na ekologické projekty.

Evropské peníze na obnovu mají jít v Česku do šesti oblastí

Největší část z celkem 182 miliard korun přidělených pro ČR z unijního plánu obnovy má jít do pilíře s názvem Fyzická infrastruktura a zelená tranzice, která zahrnuje zlepšení dopravní infrastruktury, odklon od využívání uhlí a přípravu na dopad klimatické změny.

Dvě třetiny částky pro ČR, konkrétně 118,1 miliardy má podle návrhu ministerstva průmyslu (MPO) jít do pilíře s názvem Fyzická infrastruktura a zelená tranzice, který zahrnuje právě dopravu nebo přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Téměř 32 miliard korun má být poskytnuto na podporu podnikání v reakci na koronavirovou krizi, což má mimo jiné snížit náklady firem zjednodušenou komunikací se státem. Dalších 25 miliard korun chce Česko investovat do digitalizace.

Kromě toho mají prostředky směřovat také do oblasti vzdělání a trhu práce (zhruba 20 miliard korun), zdraví a odolnosti obyvatelstva (asi 15 miliard korun) a výzkumu vývoje a inovací (12,5 miliardy korun).

Česko zatím žádá asi o 40 miliard korun více, než na které má mít nárok. V předkládací zprávě materiálu MPO uvádí, že projekty bude možné proplácet zpětně od února tohoto roku až do roku 2026.

Infografika: Jak Češi důvěřují národním a evropským autoritám?

Průzkum společnosti Kantar pro Evropský výbor regionů se zaměřil na důvěru Evropanů v regionální a národní autority a v Evropskou unii. Průzkumu veřejného mínění se v září 2020 účastnilo 26 381 lidí, z toho 1 021 Čechů.