Vláda prodala Japonsku další kjótské kredity, výnos půjde do programu Zelená úsporám

Do rozpočtu dotačního programu Zelená úsporám, jehož cílem je snížit energetickou náročnost rodinných domků a bytových domů, přibudou po včerejšku další peníze z prodeje kjótských kreditů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) včera podepsalo smlouvu o prodeji 2,5 milionu kreditů japonské firmě Mitsui & Co.

Ministr životního prostředí Jan Dusík včera se zástupci japonské společnosti Mitsui & Co. uzavřel dohodu o prodeji 2,5 milionu jednotek přiděleného množství (AAU), s kterými obchodují země podepsané pod Kjótským protokolem.

Výnos z prodeje emisních kreditů navýší rozpočet programu Zelená úsporám, z nějž Česká republika dotuje snižování energetické náročnosti domácností. Peníze jsou určené na podporu zateplování rodinných a bytových domů, nových nízkoenergetických obytných staveb, ale také výměnu neekologických zdrojů vytápění (uhlí, plyn, elektřina) za nízkoemisní zdroje (biomasa, tepelná čerpadla).

Konkrétní částku, kterou včerejším prodejem kreditů vláda získala ovšem ministerstvo neuveřejnilo s odkazem na důvěrnou povahu informace.

Program by měl podle plánů běžet až do roku 2012, ale ministr Dusík včera uvedl, že pokud zájem žadatelů vydrží, „prostředky z programu Zelená úsporám vyčerpáme mnohem dříve než v roce 2012“. Podle nejnovějších čísel je zájem skutečně velký. Ministerstvo program spustilo 22. dubna 2009 a Státní fond životního prostředí, který má jeho administrativu na starosti, od té doby přijal více než 9.000 žádostí o podporu v celkové hodnotě převyšující 1,5 miliardy korun. Úřad zatím stihl schválit dotace za více než 1 miliardu.

Není divu. Dotace jsou opravdu velkorysé. Z údajů, uveřejněných včera na stránkách programu získali žadatelé pro své investice do zateplování budov podporu, která svou výší pokrývá bezmála polovinu celkových nákladů (48 %). V případě podpory výměny kotlů je dotace o něco nižší, ale stále výrazná (odpovídá zhruba 37 % nákladů).

Krize prodej kreditů komplikuje

Program Zelená úsporám je plně financován z prodeje přebytečných kjótských emisních kreditů AAU. Ty Česká republika získala díky výraznému poklesu emisí skleníkových plynů, které vypouští do ovzduší. Země se v protokolu zavázala, že oproti roku 1990 sníží do roku 2012 své emise o 8 % a tomu odpovídalo také množství přidělených kreditů AAU. Ovšem vzhledem k opatřením přijatým zkraje 90. let a také díky útlumu těžkého průmyslu Česko svůj závazek výrazně překročilo (dnes vypouští do ovzduší o 26,7 % méně emisí a podle odhadů MŽP se v roce 2012 dostane o 17 % pod svůj 8% cíl) a může tak prodat přebytečné kredity zemím, kterým se jich nedostává.

Z celkových 100 milionů jednotek AAU se zatím České republice podařilo (včetně včerejška) prodat 71 milionů. Většinu z nich odkoupilo Japonsko (tamní vláda a firma Mitsui), ale přebytečné jednotky putovaly také do Španělska a Rakouska (EurActiv 15.10.2009).

Dusík včera připustil, že prodej kreditů je v poslední době díky krizi čím dál komplikovanější, ale dodal, že pozice Česka je při vyjednáváních dobrá a země je prý v prodeji AAU „dlouhodobě nejúspěšnější“. „Jednání o prodeji dalších jednotek mají naději na úspěch i z toho důvodu, že kupci vnímají pozitivně úspěšný rozvoj programu Zelená úsporám,“ tvrdí ministr.

Prodej kjótských kreditů je svázán přísnými pravidly. Výnosy mohou státy využít výhradně na iniciativy, které mají podobně jako program Zelená úsporám za úkol podpořit snižování emisí skleníkových plynů.