Vláda přijala oficiální postoj k euroústavě

Členové koaliční vlády Mirka Topolánka se včera dohodli na společném postoji k evropské ústavní smlouvě, který by vláda měla prosazovat v diskusi o budoucnosti tohoto dokumentu.

Souvislosti:

Německo, nynější předsednická země EU, si stanovilo obnovení diskuse o evropské ústavní smlouvě jako jednu z hlavních priorit svého předsednictví. Proto už na počátku ledna tohoto roku vyzvala německá kancléřka Angela Merkel členské země EU, aby přijaly jasné stanovisko k euroústavě a ustanovily týmy, které by je měly na jednáních o ústavní smlouvě zastupovat.

Ratifikace evropské ústavní smlouvy byla v některých členských zemích EU zcela pozastavena po neúspěšných referendech ve Francii a v Nizozemsku v roce 2005. Mezi tyto země patří i Česká republika. Dosud dokument ratifikovalo sedmnáct členů Unie. Někdy se jako osmnáctý stát uvádí Německo, zde ale euroústavu dosud nepodepsal prezident země a ratifikační proces není tedy formálně dokončen.

Témata:

Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se včera sešla k jednání, které požadovali zelení, aby zaujala oficiální postoj k evropské ústavní smlouvě. Výsledkem dvouapůlhodinové schůzky bylo nakonec pětibodové prohlášení, jež jasně ukazuje, že vláda se přiklonila na stranu těch, kdo prosazují, aby se podkladem pro diskusi o ústavní smlouvě stal stávající text. Tímto postojem se tak vláda odklonila od stanoviska ODS, že text evropské ústavní smlouvy by měl být zcela nový. Stejný postoj zastává prezident republiky Václav Klaus. Premiér podle informací ČTK v této souvislosti řekl: „Nebazírujeme na slovech. Nová smlouva bude vždy vycházet z toho, co už bylo napsáno.“

V prohlášení vlády (viz níže) se také píše, že dokument by měl být „přehlednější, transparentnější a jednodušší“. Tento názor vyslovil Mirek Topolánek již při návštěvě Angely Merkel 26. ledna v Praze.

Vládní postoj k evropské ústavní smlouvě je následující:

  1. Jsme toho názoru, že EU není v krizi a že veškeré reformní kroky musí být činěny odpovědně s vědomím, že kvalita je důležitější než čas.
  2. Česká vláda se s tímto vědomím aktivně a odpovědně zapojí do diskusí o institucionální reformě zahájené německým předsednictvím. Východiskem pro diskusi musí být nevyhnutelně stávající návrh smlouvy o ústavě pro Evropu. Budoucí nový smluvní text musí ovšem být přehlednější, transparentnější a jednodušší. Měl by Evropu spojovat, nikoli rozdělovat.
  3. Pozice k Berlínské deklaraci bude založena na shodě koaličních stran.
  4. Koalice bude pokračovat v práci na formulaci společného postoje vlády k jednotlivým částem smluvního textu tak, aby Česká republika vstoupila připravená do rozhovorů s německým předsednictvím, které jsou očekávány v druhé půlce jeho trvání.
  5. Koalice bude jednat o české pozici ve dvou rovinách: v rovině expertního koaličního týmu a v rámci koaliční devítky.

Koaliční devítkou se myslí tři zástupci za jednotlivé vládní strany.

Další kroky:

Na summitu v Berlíně 25. března by měla být podepsána tzv. Berlínská deklarace, která by se zabývala hodnotami a smyslem Evropské unie. Pak by měla následovat diskuse o obnovení evropské ústavní smlouvy. Ve dnech 21. května – 1. června by se měli představitelé jednotlivých členských zemí EU sejít v Berlíně k dvoustranným jednáním o tomto dokumentu.