Vláda podpořila příliv dělníků z Ukrajiny. I jako alibi pro odmítání uprchlíků z jiných zemí

zdroj: Pixabay.com

Firmy dlouho volaly po tom, aby vláda uvolnila vízovou politiku a umožnila přísun pracovních sil ze zahraničí. České firmy nejvíce stojí o Ukrajince či Vietnamce. Na středečním jednání kabinet – i přes odpor odborů – vyšel vstříc a rozšířil projekt zaměstnávání Ukrajinců o nízko a středně kvalifikované pracovníky. Pro vládu může být přijímání migrantů z Ukrajiny i argumentem, proč odmítat uprchlíky z dalších zemí.

Příchod většího počtu lidí z Ukrajiny může být i živelný; očekává se, že v nejbližších době Evropská komise rozhodne o zavedení bezvízovém styku s Ukrajinou.

„Pro tuhle zemi je důležité, aby sem přišli Ukrajinci, protože v takovou chvíli sem nemusejí přicházet jiní. Víme, že integrace těchto lidí do české společnosti bude bezproblémová,“ tvrdil ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman na dubnovém Exportním fóru Asociace exportérů.

Nejsou lidi, nejsou lidi

Zahraniční pracovníky – mezi nimi i ty ze vzdálených zemí jako je Indie, Mongolsko či Nepál – již nyní zaměstnává přes 60 % firem sdružených Asociaci exportérů.

V současné uprchlické krizi však ani tyto firmy nevidí žádnou příležitost. Například potenciální možnost zaměstnat Syřany zaujala v anketě Asociace exportérů jen osm procent ze stovky firem.

Vláda zatím přišla s dvěma programy zaměřeném na Ukrajince. Projekt 500 má přilákat hlavně vzdělanou a kvalifikovanou pracovní sílu, filtrem má být podmínka minimálního platu ve výši 1,5 násobku průměrné české mzdy.

Druhý projekt 5000 je zaměřený na středně a nízko kvalifikované pracovníky. Novinkou je snaha ministerstva zdravotnictví přilákat do Česka až 300 zdravotních sester z Ukrajiny.

Podle Tomáše Haišmana se ministerstvo vnitra udělování většího počtu víz nebrání, požaduje ale posílení počtu zaměstnanců jak v Česku, tak na zahraničních konzulátech.

„Na tom ten projekt ztroskotává, protože nikomu se nechce do tohoto segmentu investovat. V Kyjevě je veliký tlak a je třeba tam mít více než šest úředníků,“ argumentoval v dubnu Haišman.

Nyní – ve středu 27. července – vláda schválila právě plán, který má podle Svazu průmyslu ČR umožnit rychlejší přijímání a vyřizování žádostí Ukrajinců o zaměstnanecké karty. Ročně může podle ministra průmyslu přijít až 5000 Ukrajinců.

„Vláda se racionálně rozhodla podpořit řešení krizové situace na trhu práce. Firmám chybí 140 tisíc pracovníků, a to i nízko a středně kvalifikovaných,“ přivítal krok kabinetu prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák.

Podle svazu průmyslovým firmám dlouhodobě chybí zaměstnanci technických profesí, jako jsou svářeči, obráběči kovů, zámečníci, seřizovači, elektrikáři, kovodělníci, operátoři CNC strojů. Poptávka je i po slévačích, soustružnících, nástrojařích, opravářích strojů a dalších oborech.

Migranty si chceme vybrat

Vláda se netají tím, že si chce (nejen pracovní) migranty cíleně vybírat. „Cílíme na země nábožensky a kulturně blízké – země bývalého SSSR a bývalé Jugoslávie.

Podobě jako se nám daří brain-drain (lovení mozků) ze Slovenska, je třeba to cíleně dělat i vůči jiným zemím,“ říká ministr průmyslu Jan Mládek.

Pokračování článku najdete na webu Hlidacipes.org.