Vláda nespojí hlasování o dodatku k Lisabonu s přístupovou smlouvou Chorvatska

zdroj: www.vlada.cz.

Oba dokumenty budou sice projednávány souběžně, avšak hlasování bude probíhat o každém zvlášť. Vláda se rozhodla, že bude respektovat stanovisko Bruselu, který si spojené hlasování o obou dokumentech nepřeje. Včera o tom jednal kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Vláda ČR nebude trvat na spojeném hlasování o české výjimce k Lisabonské smlouvě, kterou vyjednal prezident Václav Klaus, s přístupovou smlouvou s Chorvatskem. Po skončení včerejšího jednání kabinetu to novinářům sdělil premiér Petr Nečas

Stalo se tak poté, co na jednání kabinetu ministr zahraniční Karel Schwarzenberg (TOP 09) prezentoval stanovisko právní služby Evropské unie, o které Brusel požádal.  

„Není relevantní, zda si někdo něco přeje, nebo nepřeje. Je tady právní výklad daný právní službou rady, řekl bych že tečka, vymalováno, není co řešit,“ uvedl po skončení včerejšího zasedání kabinetu premiér Petr Nečas

S myšlenkou spojit hlasování o obou dokumentech v českém parlamentu přišel premiér v létě (EurActiv 22.6.2011). Vyvolal tím malé zděšení, například i u chorvatského velvyslance v Praze, protože zatímco se vstupem Záhřebu do Evropské unie nemají české politické strany žádný problém, s výjimkou k Listině základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy, ale dlouhodobě nesouhlasí největší opoziční strana ČSSD. A ta má většinu v Senátu. 

Jak již bylo řečeno, výjimku k Lisabonu pro Čechy vyjednal prezident Václav Klaus v obavě ze sudetských Němců, kterým listina zaručuje právo, podle něhož by mohli před evropskými soudy vznést nároky na majetek, který byl jejich rodinám po druhé světové válce zabaven na základě Benešových dekretů (více např. EurActiv 12.10.2009). 

Sociální demokraté ale argumentují tím, že pokud výjimka, jejíž ratifikaci předminulý týden posvětil Brusel, bude přijata, čeští občané získají nižší právní ochranu, než které požívají ostatní občané zemí EU. 

Přístupoví smlouva s Chorvatskem bude podepsána ještě za polského předsednictví, podle posledních informací 19. prosince letošního roku. Po jejím podpisu by mělo následovat ratifikační kolečko v celé evropské sedmadvacítce. Ke členství v EU se budou vyjadřovat i Chorvaté v referendu.