Vláda chce podpořit ekonomiku, pomoct mají i fondy EU

premiér Bohuslav Sobotka; zdroj: Úřad vlády.

Kabinet Bohuslava Sobotky včera schválil plán na podporu domácí ekonomiky a zaměstnanosti. Opatření mají začít platit ještě letos a v průběhu dalších dvou let. Investice do infrastruktury, bytového fondu či projektů na sladění rodinného a profesního života mají z velké míry zajistit evropské strukturální fondy.

Nový plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti v České republice označil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za „nejdůležitější materiál“, který se opírá i o souhlas tripartity. Vláda jej konzultovala posledních deset měsíců a včera (1. prosince) mu dala definitivní posvěcení.

Sobotkův kabinet počítá s investicemi do páteřní infrastruktury, bytového fondu, veřejných budov a do projektů pro sladění rodinného a pracovního života. Zároveň má pomoct začínajícím podnikatelům, kterým bude usnadněn přístup k půjčkám, úvěrům či poradenství. Vláda slibuje i snížení administrativní zátěže pro podnikatele a do konce příštího roku by měl v zemi začít platit nový systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

Vláda se chce zaměřit i na podporu zaměstnanosti, a požaduje proto, aby firmy povinně hlásily uvolněná pracovní místa. Snazší by mělo být i zaměstnávání cizinců. Vláda navíc chce zavést placené krátkodobé úvazky v rámci veřejně prospěšných prací, které by měli motivovat dlouhodobě nezaměstnané. Studenti a čerství absolventi by měli snadněji dosáhnout na tříměsíční placené stáže. Plán počítá i se zavedením tzv. kurzarbeitu.

Bez povšimnutí nezůstává ani export. Premiér uvedl, že vláda připravuje posílení pobídek pro firmy prostřednictvím agentury CzechInvest. V agentuře by navíc mělo začít pracovat více expertů a počítá se i s obnovením zahraničních kanceláří v některých regionech.

Podpůrná opatření by měla začít platit ještě do konce letošního roku a pak v průběhu roku 2015. Účinnost některých kroků nabude účinnosti až v roce 2016.

Navrhovaná opatření mají být podle premiéra Sobotky z velké části financovaná prostředky z evropských fondů. Tam, kde to nebude možné, pomůže státní rozpočet.

Autor: EurActiv.cz