Vláda chce dostat více Čechů do Bruselu

Zdroj: Evropská komise.

Česká republika vysílá do institucí EU málo lidí a na ty, co tam již působí, tak trochu pozapomíná a nevěnuje jim takovou pozornost, jakou by si zasloužili. Ke zlepšení situace by měla přispět nová strategie, kterou včera projednával kabinet Bohuslava Sobotky.

„Začali jsme mapovat, kde jsou v institucích jací Češi, a zjistili jsme, že jich je dost málo,“ vysvětlil EurActivu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Nedostatek pracovníků z České republiky hlásí Rada EU (bez překladatelů a asistentů sedm), Evropský parlament (32) a vyšší patra Evropské komise. „Na nižších úrovních v Komisi je českých zástupců relativně dost,“ dodává Prouza. Celkově je v Evropské komisi zaměstnáno něco přes 300 Čechů.

Plán, jak české pracovníky v unijních institucích podpořit, počítá s pomocí v několika oblastech. Začít se musí u těch, co projeví zájem se o práci v EU ucházet. „Když se podíváme na statistiky, vidíme, že umíme poměrně dobře napsat životopisy a motivační dopisy, takže prvním sítem projdeme,“ říká státní tajemník.

Horší už to pak ale je u testů a ústních pohovorů, kde Češi doplácejí na nezkušenost. „Češi sice umí odpovědět fakticky správně, ale neznají správný žargon,“ myslí si Prouza. V momentě, kdy se nadřízení rozhodují mezi uchazečem znalým poměrů a nerozkoukaným nováčkem, logicky sahají po první volbě.

„Chceme pomáhat lidem, kteří se hlásí do systému, pomoci jim, aby prošli a dostali se na tzv. reserve listy. Když už na nich budou, můžeme jim dát šanci, aby nějakou dobu pracovali v české státní správě, něco se naučili, a aby pak byli pro evropské instituce atraktivnější,“ vysvětluje strategii Prouza.

Každý rozumný stát za své lidi lobuje

Češi pracující v institucích v Bruselu a dalších městech, kde sídlí unijní instituce, si často stěžují na nezájem „domova“. To potvrzuje i státní tajemník Prouza. „Nesmírně mě překvapilo, že ani nevíme, kdo bude mít letos nárok na to, aby se stal vedoucím oddělení v Komisi,“ říká s tím, že pokud tito lidé budou stát o pomoc, měla by jim být poskytnuta.

„Úspěch je samozřejmě primárně na nich, ale každý rozumný stát za své lidi lobuje a tlačí je dopředu. Jsme jedni z mála, kteří to historicky nedělali,“ dodává.

Česká republika doplácí i na nedostatek národních expertů v institucích, tedy možnosti, kterou jiné členské státy maximálně využívají. „Není to levná záležitost, ale můžeme to vnímat jako investici. Ti lidé se něco naučí, získají kontakty, budou rozumět procesům. Naší historickou slabinou bylo, že když někdo odešel, tak často pro své kolegy doma v České republice přestal existovat,“ řekl redakci státní tajemník.

Autor: Lucie Bednárová