Vláda chce do přípravy strategie ČR v EU zapojit i poslance

premiér Bohuslav Sobotka a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza; zdroj: Úřad vlády ČR.

Do připravované strategie působení České republiky v EU, která vzniká na Úřadu vlády, mohou mluvit i poslanci. Na dnešním zasedání výboru pro evropské záležitosti je k tomu vyzval státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Strategický dokument by měl hotov ještě tento rok.

„Dokument by měl být stručný a chceme, aby přežil více než jedno volební období,“ uvedl na dnešním (30. července) zasedání Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny státní tajemník Tomáš Prouza ke vznikající strategii působení ČR v EU. Jeho délka by proto neměla přesáhnout 10-12 stránek. 

Na stole je již první návrh. Podle Prouzy se v něm dočteme, jak Česká republika vnímá EU, co je pro ni v souvislosti s evropskou integrací důležité a také to, jak by podle Česka měla EU reagovat na hlavní výzvy, které před ní stojí.  

Strategický dokument se soustředí na několik základních (a tedy širších) tematických priorit, mezi něž patří udržitelný rozvoj, mír, bezpečnost a stabilita či solidarita, která zahrnuje třeba kohezní politika či otázky spojené s migrací. 

„Dále počítáme s ´pevným ukotvením Česka v Evropě´, a to jak z pohledu hodnot, tak fyzických vazeb například v podobě plynovodů či dopravních komunikací,“ řekl poslancům tajemník Prouza „Pokud by někdy v budoucnu došlo k opětovnému spuštění železné opony, tak aby se tak nestalo na západ od našich hranic,“ dodal. 

Podle Prouzy je důležitá i priorita pracovně označovaná jako „Evropa příležitostí“, která pod sebou skrývá otázky spojené s vnitřním trhem, podporou malému a střednímu podnikání nebo zaměstnaností mladých do 25 let. „Mladí lidé nemají mít pocit, že Evropa není místem, kde mají budoucnost,“ řekl tajemník. 

„Strategie ČR je koncepčně potřebný materiál, který je však nutné podrobit diskusi," řekl EurActivu poslanec Josef Kott (ANO). 

Sobotkova vláda přípravu strategie slíbila krátce po svém nástupu. Na koncepčním materiálu, který by stanovil priority země v evropské integraci a vystupování směrem k EU, pracovala i předchozí vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem. Strategie byla představena na jaře loňského roku, tedy krátce před pádem kabinetu.  

I přesto, že byl dokument odbornou veřejností přivítán, nevyhnul se kritice zejména kvůli své obecnosti, vágnosti a pozdnímu načasování. 

Autor: Lucie Bednárová.