Velká role belgických regionů během nadcházejícího předsednictví

Vlámský nacionalista Bart De Wever, jehož strana N-VA vyhrála nedávné federální volby v Belgii, včera ujistil předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, že probíhající koaliční jednání neovlivní belgické předsednictví EU.

Bart De Wever včera (23. června) v rozhovoru s José Manuelem Barrosem vyloučil negativní vliv nejasné povolební situace v Belgii na belgické předsednictví EU, které začíná 1. července.

„Předávání moci neovlivní efektivitu předsednictví,“ prohlásil s tím, že odstupující premiér Yves Leterme ho ujistil o dostatečné připravenosti na průběh předsednictví. I přestože již Letermův kabinet podal demisi, povede Belgii s dočasným mandátem, dokud jej nevystřídá nová vláda vzešlá z výsledků posledních voleb.

Podle De Wevera Belgii nahrává letní tradičně klidnější období, kdy si mnoho unijních pracovníků vybírá dovolenou. Předsednictví bude proto na začátku pod menším tlakem. „Naším cílem je mít novou vládu do 1. října, kdy by měla práce našeho předsednictví začít naplno,“

Během jednání, které probíhalo ve francouzštině, Barroso lídra strany N-VA informoval o snahách současné Komise stabilizovat unijní hospodářství a prosadit nový systém ekonomického vládnutí, i o dalších plánovaných opatřeních, které během belgického předsednictví nejspíše přijdou na pořad dne.

De Wever Barrosa osobně ujistil, že si Belgie plně uvědomuje hrozivou výši rozpočtových schodků napříč EU a že předsednictví jeho země bere snahy národní rozpočty vyrovnat „velmi vážně“.

Barroso jednání označil jako „plodná, otevřená a pozitivní“. Prohlásil, že drtivá část rozhovoru se týkala ekonomické situace, přičemž samotné belgické předsednictví probrali jen stručně.

„Jsem si naprosto jistý, že Belgie, která vždycky stála v centru evropské integrace, si tuto pozici podrží i během svého předsednictví a po něm. Rozhovor s panem De Weverem moje přesvědčení jenom posílil,“ uzavřel předseda Evropské komise.

Kdo povede belgické předsednictví?

Belgie se dostala do nezáviděníhodné situace, kdy převezme unijní předsednictví s dočasnou vládou. Během nadcházejícího předsednictví budou některým unijním jednáním předsedat ministři belgických regionů.

Ve skutečnosti tedy povolební vyjednávání neovlivní předsednickou roli Belgie tak výrazně, jak by se mohlo zdát. Belgie má federativní státní zřízení, a proto tamní regiony (Vlámsko, Valonsko a Brusel) a jazyková společenství (vlámské, francouzské a německojazyčné) drží rozsáhlé pravomoci.

Do čela různých jednání na unijní úrovni se během předsednictví posadí ministři belgických regionů nebo představitelé tamních jazykových společenství.

Například radu ministrů pro životní prostředí povede Joke Schauvliege, 40letý vlámský křesťanský demokrat, a radě pro výzkum bude předsedat Benoît Cerexhe, ministr pro vědu a výzkum v bruselském regionu.

Mezi ostatní jednání, která povedou představitelé regionů nebo jazykových společenství, patří Rady ministrů jednající o problematice průmyslu (zástupce regionu Valonsko), cestovního ruchu (zástupce německojazyčného společenství), rybolovu (reprezentant Vlámska), vzdělávání (představitel Vlámska), sportu (zástupce Vlámska) nebo kultury (reprezentant francouzského společenství).

Valonský premiér Thierry Delaval pro EurActiv uvedl, že „silnými prioritami“ belgického předsednictví bude ekonomická, sociální a územní soudržnost, což souvisí se výraznou regionalizací belgického státu.

Belgie se bude chtít věnovat i tzv. „novým výzvám“, mezi které počítá globalizaci, klimatické změny a stárnutí evropské populace. Tato obecná témata doplní několik detailnějších témat jako například význam měst a městský rozvoj, dodal Delaval.